Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Zawory przemysłowe mają na celu zamknięcie lub uregulowanie przepływu w określonej instalacji. Są jej głównym elementem i można je spotkać praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Istnieje wiele ich rodzajów, które są zróżnicowane ze względu np. na zastosowanie czy budowę. Poznaj większość z nich!

Jak zbudowane są zawory?

Zawory przemysłowe mają bardzo prostą budowę; składa się na nią gniazdo z otworem przepływowym, zwieradło z nim współpracujące oraz korpus. Zwieradło jest częścią ruchomą występującą w różnorodnych formach, która ma na celu kierowanie całym zaworem. Umożliwia to specjalny mechanizm.

Pod względem przeznaczenia i konstrukcji zawory przemysłowe można podzielić na:

  • Kulowe – można je spotkać we wszystkich gałęziach przemysłu jako części instalacji wodnych, paliwowych oraz powietrznych. Ponadto występują w substancjach płynnych, gazowych, parowych oraz chemicznych.
  • Zasuwowe – występują w instalacjach cechujących się dużą średnicą. Nie wolno ich wykorzystywać do regulowania przepływu, ponieważ są jednocześnie zaworami zamykającymi, a więc uniemożliwiającymi ów przepływ.
  • Motylkowe – to wszelkiego rodzaju przepustnice i klapy, które znajdują swoje zastosowanie w cieczach, pyłach, gazach i innych substancjach (np. spożywczych).
  • Higieniczne – bardzo powszechny rodzaj zaworów. Spotkasz je np. w przemyśle medycznym, spożywczym, chemiczno-kosmetycznym, a nawet w biotechnologicznym.
  • Zwrotne – podobnie jak zawory kulszowe są dostępne we wszystkich gałęziach przemysłu. Dbają o to, by przepływ miał zawsze jeden kierunek i nie cofał się w instalacji.
  • Elektrozawory – kolejny rodzaj zaworów wykorzystywany w każdym przemyśle. Znakomicie nadają się do gazów, powietrza, wody, benzyny, oleju opałowego czy olejów mineralnych.

Oprócz do wody, powietrza i innych substancji wymienionych wyżej, niektóre zawory wykorzystuje się do substancji sypkich lub półpłynnych. Ciśnienia robocze zaworów przemysłowych mogą osiągnąć pułap wynoszący nawet kilkadziesiąt bar.

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany