Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Domy pasywne zdobywają coraz większą popularność w Europie. Związane jest przede wszystkim z rosnącą świadomością na temat zagrożeń płynących z zanieczyszczania środowiska, ale ma również istotny wymiar ekonomiczny. Czym są domy pasywne i jakie są ich zalety?

Czym są domy pasywne?

Domami pasywnymi nazywamy obiekty budowlane charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi ścian zewnętrznych, a także wykorzystaniem rozwiązań umożliwiających zminimalizowanie zapotrzebowania na energię cieplną. -Dzisiejsza technologia umożliwia zbudowanie w pełni sprawnego domu, który nie będzie wymagał tradycyjnych urządzeń grzewczych – wyjaśnia przedstawiciel firmy GresanCel ten osiąga się między innymi poprzez zastosowanie rekuperacji, czyli odzysku ciepła z wentylacji oraz rozwiązań umożliwiających wykorzystywanie energii promieniowania słonecznego.

Zalety domów pasywnych

Domy pasywne nie są w Polsce zbyt popularne, warto jednak wiedzieć jakie posiadają zalety. Są to między innymi:

  • Niezależność od zewnętrznych źródeł energii – paliwa takie jak gaz czy węgiel, wykorzystywane do ogrzewania domu kosztują, a ich cena jest zależna w dużym stopniu od aktualnych warunków polityczno-prawnych. Posiadając dom pasywny nie musimy się przejmować zmianami na rynku paliw, gdyż możemy wykorzystywać ciepło pochodzące z natury: słońca, ziemi, wody i wiatru.
  • Oszczędność: mimo, że koszt budowy domu pasywnego jest wyższy, niż tej samej wielkości dom postawiony tradycyjnymi metodami, to jest to jedynie koszt jednorazowy. Na co dzień wydajemy nawet pięciokrotnie mniej na eksploatacje budynku, gdyż nie pokrywamy kosztów spalania paliw. Inwestycja zwraca się po upływie kilkunastu lat, potem pozwala poczynić znaczne oszczędności.
  • Nowoczesna estetyka – domy pasywne doskonale wpisują się w estetykę współczesnej architektury. Nie znajdziemy tutaj rozwiązań znanych z tradycyjnej architektury murowanej, dlatego jeśli jesteśmy zwolennikami minimalizmu oraz neutralnej kolorystyki, dom pasywny powinien być naszym wyborem.
  • Trwałość – domy pasywne odznaczają się wysoką trwałością, co oznacza, że w przyszłości wydamy mniej na naprawy i remonty. Ta trwałość również jest czynnikiem wpływającym na ekologiczność tej inwestycji, gdyż każda ingerencja w strukturę domu wymaga zaangażowania dużej ilości energii.
  • Komfort mieszkania – dobra izolacja termiczna niesie za sobą dodatkową korzyść pod postacią bardzo dobrej izolacji akustycznej. Krótko mówiąc: domy pasywne są wyjątkowo ciche, co przekłada się w dużym stopniu na komfort mieszkania.

Kategorie: Dom i Ogród

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany