Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Dziury w ścianach oraz inne ubytki tworzą się na skutek różnych rzeczy, poczynając na kołkach ściennych a kończąc na przypadkowym uszkodzeniu ściany przenoszonym przedmiotem.

Często decydujemy się na zmianę koloru danego pomieszczenia i właśnie wtedy powinniśmy takie ubytki uzupełnić. Nawet jeżeli nie chcemy malować ścian, to niekiedy ubytki są tak duże i drażliwe, że mamy chęć je załatać. Wbrew pozorom nie jest to tak trudna czynność, którą nieco przybliżymy poniżej.

Masa szpachlowa przyda się do wypełnienia dziur – mowa tutaj o białej substancji, która została wyprodukowana na bazie gipsu. Dlaczego taki materiał? Jest on bardzo plastyczny i bardzo prosty w samodzielnym użyciu. Nie zastyga tak szybko jak czysty gips, więc można spokojnie wykonać wszelkie czynności uzupełniające braki w ścianach. W sklepach budowlanych kupimy gotową mieszankę takiej masy szpachlowej, którą musimy jedynie rozrobić według instrukcji zawartej zazwyczaj na opakowaniu. Drobna uwaga – możemy mieć do czynienia z masami szpachlowym różnych producentów, których sposób rozrobienia może się nieznacznie różnić. Nie warto więc uczyć się na pamięć sposobu przygotowania, lecz za każdym razem zapoznać się ze wskazówkami na opakowaniu.

Uzupełnianie ubytków powinniśmy zacząć od oczyszczenia okolicy dziury. Przede wszystkim należy usunąć resztki farb oraz wszelkie luźne ziarenka piasku, tynku oraz innych zabrudzeń. Przed nałożeniem masy szpachlowej powinniśmy jeszcze nałożyć preparat gruntujący. Kiedy już wykonamy te czynności, to możemy przejść do przygotowania masy szpachlowej. Pamiętajmy, aby mierzyć siły na zamiary i rozrobić jej tyle, ile będziemy w stanie wykorzystać w ciągu około 45 minut – zazwyczaj po tym czasie nie będzie ona się już nadawać do nakładania na ściany.

Trzeba również wspomnieć o przydatnych narzędziach. Farba elewacyjna potrzebuje pędzla lub wałka, zaś masa szpachlowa powinna być nakładana kielnią lub szpachlą. Zaprawę nakładamy na ubytek i jednocześnie zbieramy jej nadmiar. Duże ubytki należy nakładać w kilku warstwach. Kiedy już nasza dziura jest wypełniona, to oczekujemy na wyschnięcie – taki proces trwa w zależności od grubości warstwy i panujących warunków. Zazwyczaj jest to od kilku do kilkunastu godzin.

Kategorie: Budowa i Remont

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany