Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Nawożenie roślin to jeden z najważniejszych zabiegów, dzięki któremu przez cały rok możesz zapewnić Twojemu ogrodowi zdrowy wygląd. Na rynku jest jednak tak dużo specjalistycznych środków, że trudno podjąć decyzję. Przed rozpoczęciem wiosennego sezonu warto zatem poznać podstawowe informacje na temat nawozów – ten artykuł Ci w tym pomoże.

W zależności od tego, jakie rośliny i o jakiej porze roku zamierzasz nawozić, musisz wybrać inny środek – niewłaściwie dobrany nawóz może przeszkodzić we wzroście roślin. Przedstawiamy odpowiedzi na pytania, dzięki którym świat nawozów już nie będzie dla Ciebie obcy. Sprawdź sam!

Do czego służą nawozy płynne i jak je stosować?

Nawozy sztuczne do roślin i trawników dzieli się przede wszystkim ze względu na formę i konsystencję. Nawozy płynne charakteryzują się:

  • prostym sposobem użycia – wystarczy rozrobić nawóz w wodzie oraz podlać nim roślinę;
  • długim terminem ważności – jeśli przechowujesz zakręconą butelkę z nawozem w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej, to w zależności od intensywności stosowania możesz korzystać z niego przez cały okres wegetacji;
  • uniwersalnością – nawozy płynne mogą być stosowane przez cały rok (zwłaszcza w przypadku roślin domowych).

Warto pamiętać, że nawozy płynne dają krótkotrwały efekt – odżywiają roślinę i wspomagają jej wzrost jedynie przez stosunkowo krótki czas, a zatem w zależności od pory roku nawożenie trzeba ponawiać co tydzień lub co miesiąc. W przypadku bardzo wymagających odmian kwiatów są jednak często jedynym rozwiązaniem – przykład stanowi nawóz płynny do storczyków Ziemovit, bez którego uprawa tej rośliny byłaby bardzo trudna.

Korzystając z nawozów płynnych, należy uwzględnić kilka czynników. Dzięki nim środki będą bardziej efektywne i bezpieczniejsze, zarówno dla Ciebie, jak i Twoich roślin:

  • przestrzeganie proporcji nawozu płynnego – na butelce z nawozem są umieszczone szczegółowe informacje dotyczące tego, jak go używać. Jeśli przekroczysz zaleconą proporcję nawozu, może to doprowadzić nawet do obumarcia rośliny;
  • ochrona oczu oraz skóry przed nawozem płynnym – substancje zawarte w nawozach mogą wywoływać niepożądane reakcje, jeśli znajdą się na Twojej skórze lub dostaną do oczu. Podczas dawkowania płynu warto zatem zakładać rękawiczki ogrodowe oraz gogle lub okulary.

Pod warunkiem, że producent nie informuje o tym na opakowaniu, nawóz płynny nie powinien również mieć kontaktu z kwiatami lub liśćmi – zawarte w nim substancje mogą źle wpłynąć na te części rośliny.

Czym charakteryzują się nawozy granulowane i o czym pamiętać przy ich stosowaniu?

Nawozy granulowane, sprzedawane w formie drobnych kulek, które przypominają ziarenka grochu, nie są tak uniwersalne jak nawozy płynne, natomiast sprawdzają się przy nawożeniu trawników:

  • są ekonomiczne – równomiernie rozrzucony nawóz zapewnia odżywienie dużej powierzchni trawnika;
  • spełniają dodatkowe funkcje – np. nawóz granulowany do trawników z mchem Ziemovit nie tylko wspiera wzrost, lecz także sprawia, że na wczesnowiosennej trawie nie wyrastają nieestetyczne kępki mchu;
  • różny nawóz to różny czas działania – jeśli wybierzesz nawóz o długotrwałym działaniu, to jedno nawożenie może dawać efekt przez nawet 120 dni. Istnieją jednak również nawozy granulowane o krótkim działaniu (maks. 30 dni). Bardzo dobrze sprawdzą się przy uprawie roślin rabatkowych oraz iglaków

Przestrzeganie proporcji oraz chronienie skóry i oczu są równie ważne w przypadku nawozów granulowanych, przy ich stosowaniu należy jednak pamiętać także o innych rzeczach:

  • zabezpieczenie nawozu granulowanego przed wilgocią – nawóz bardzo dobrze wchłania wodę, a więc jeśli dostanie się ona do worka z substancją, to może spowodować zbrylenie granulek;
  • stosowanie nawozu granulowanego w odpowiednim momencie – wilgotne źdźbła trawy mogą spowodować, że nawóz granulowany przyczepi się do nich i nie wniknie do korzeni rośliny. Z kolei jeśli trwa susza, to rozsypany nawóz po prostu się nie rozpuści.

Ze względu na to, jaki wpływ na ich skuteczność mają warunki pogodowe, stosowanie nawozów granulowanych można rozpocząć wiosną, kiedy to śnieg i mróz nie przeszkadzają w wegetacji roślin oraz wchłanianiu substancji. W zależności od intensywności opadów nawożenie ponawia się raz lub dwa razy latem, natomiast ostatni raz nawóz granulowany stosuje się jesienią, tak aby rośliny mogły przygotować się do zimy.

Szukasz więcej porad dotyczących nawożenia roślin i nie tylko? Sprawdź poradnik Ziemovit, dzięki któremu Twój ogród będzie żył przez cały rok.

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany