Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Ogrzewanie domu to nie lada wyzwanie. Odpowiednio dobrane ogrzewanie może zaoszczędzić nam sporo pieniędzy i umilić czas w zimniejsze dni czy wieczory. Najbardziej popularne są oczywiście konwencjonalne metody ogrzewania pomieszczeń za pomocą centralnego ogrzewania z radiatorami (grzejnikami) i kotłem na czele.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest łatwość w dostępie do paliwa i stosunkowo niewielki koszt zakupu instalacji. Dodatkowo ogrzewając w ten sposób dom, biuro czy inne pomieszczenia ogrzewamy powietrze, które następnie ogrzewa ściany i przedmioty znajdujące się wewnątrz. Co za tym idzie ogrzewanie jest efektywniejsze, gdyż każde ciało znajdujące się w pomieszczeniu utrzymuje stałą temperaturę bez zbędnego pobierania dodatkowego ciepła z powietrza.

Najlepszym przykładem na to jak to działa jest pozostawienie w okresie jesienno-zimowym domu, mieszkania czy biura bez ogrzewania na dzień czy dwa lub postanowienie ogrzania pomieszczenia, które było go pozbawione przez dłuższy czas. Jak dużo czasu potrzeba by wszystkie mury i przedmioty wewnątrz zyskały „normalną” temperaturę? Zwykle trochę to zajmuje. Co za tym idzie wymaga to również więcej pieniędzy i opału.

Promienniki podczerwieni działają na zasadzie promieniowania podczerwonego, które znakomicie przenosi ciepło. Jednakże jak wszystko posiada swoje wady i zalety. Do niepodważalnych zalet zalicza się łatwość montażu i szybkość z jaką możemy uzyskać efekt ciepła. Wystarczy podpiąć promiennik do prądu, ustawić go w odpowiednim kierunku i czujemy przyjemne ciepło. Największą wadą takiego rozwiązania jest fakt, że wystarczy oddalić się od panelu i już czujemy chłód otoczenia, które nie jest w zasięgu promiennika.

Promienniki elektryczne mają ogromną zaletę nad wszystkimi innymi sposobami ogrzewania w przypadku stosowania na zewnątrz. Tam spisują się wyśmienicie, gdyż dają nam uczucie ciepła nie tracąc ogromnej ilości energii na ogrzewanie całego powietrza.

W domach i innych pomieszczeniach użytkowych należy ustawić promienniki ciepła w taki sposób, aby ogrzewały ściany i przedmioty. Dzięki czemu uzyskamy lepszą efektywność takiego rozwiązania. Należy jednak przeliczyć jakiej mocy promienniki potrzebujemy do danej kubatury i ile energii elektrycznej mogą one zużywać. Nie oszukujmy się, energia elektryczna jest niestety droższa od konwencjonalnych paliw przy ogrzewaniu. Jednakże nie jest powiedziane, że w wyjątkowych przypadkach nie może to być bardziej opłacalna alternatywa.

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany