Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Podczas remontu mieszkania często skupiamy się przede wszystkim na ścianach i sufitach. Myślę, że warto skupić się też na podłogach, zwłaszcza, że rzadziej się je zmienia. Tutaj trzeba dobrze przemyśleć koncepcję i zainwestować w dobre materiały, aby dobrze służyła przez lata.

Najważniejsze jest to, co niewidoczne

Zanim przyjdzie czas na wybieranie paneli, wykładzin lub płytek trzeba skontrolować stan samego podłoża. Podłogi są obecnie wykonywane w różnych technologiach, które różnią się właściwościami. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się płyta cementowa. Podłogi wykonane z płyty cementowej są bardzo wytrzymałe oraz charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną. Nadaje się świetnie do wykonania podłóg w holu, kuchni, czy też w łazience. Można na niej położyć terakotę lub gres. Niezależnie od zastosowanego materiału i technologii powierzchnia powinna być idealnie pozioma i płaska.

Rozsądny wybór

Przeglądając różnego rodzaju pokrycia podłóg trzeba przede wszystkim zastanowić się jaką funkcję będzie spełniać pomieszczenie. Watro przemyśleć, czy będzie ona narażona na dużą wilgotność i czy będzie potrzeba częstego jej zmywania. Warto też wziąć pod uwagę możliwość chodzenia boso. W tym przypadku można rozważyć położenie ogrzewania podłogowego np. pod płytki w łazience. Kolejną kwestią są meble i inne elementy wyposażenia. Podłoga powinna nie tylko dobrze  komponować się kolorystycznie, ale przede wszystkim być odpowiednio wytrzymała na ciężar dużego przesuwanego fotela. Jeśli w pomieszczeniu jest kominek, oczywiste jest użycie odpornych na ogień materiałów w jego pobliżu. Świetnie do tego celu nadają się płytki oraz kamień, coraz częściej dostępny w formie niewielkich i łatwych do montażu płytek.

Piękno wymaga pielęgnacji

Aby podłoga długo cieszyła oko, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku różnego rodzaju podłóg drewnianych konieczne jest używanie odpowiednich olejów oraz past. Co jakiś czas przyda się też cyklinowanie, które znakomicie odświeża stare podłogi. Jeśli postawiliśmy na płytki, to najwięcej uwagi będą wymagały fugi. W przypadku wykładzin dywanowych warto, co jakiś czas wyprać je odpowiednim preparatem. Odpowiednia pielęgnacja jest kluczem do utrzymania dobrej kondycji każdej podłogi.

Zobacz także: Nowoczesny sufit w Twoim dom

Kategorie: Budowa i Remont, Slider

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany