Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Utrzymanie maszyny w gotowości do pracy jest nie tylko kwestią wydajności i bezpieczeństwa, ale także wymogiem prawnym. Podpowiadamy, jak przygotować podesty ruchome do badań UDT.

Podest ruchomy, to zgodnie z definicją Urzędu Dozoru Technicznego „maszyna przejezdna przeznaczona do przemieszczania osób na stanowiska robocze, na których wykonują prace z platformy roboczej”. Podesty występują w wersji teleskopowej, teleskopowo-przegubowej lub nożycowej, jednak wszystkie podlegają dozorowi technicznemu na podstawie „Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu” oraz „Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego”.

Aby zgłosić urządzenie do objęcia dozorem technicznym, musimy złożyć wniosek do odpowiedniego oddziału UDT wraz z dwoma kompletami dokumentacji rejestracyjnej (w przypadku nowej maszyny), a w przypadku urządzenia rejestrowanego już w innym oddziale UDT wystarczy kserokopia ostatniego protokołu i decyzji. Do wniosku trzeba załączyć instrukcję techniczną. Inspektor weryfikuje dokumenty, a następnie ustala z nami termin i miejsce przeprowadzenia badań. Możemy się spodziewać prób funkcjonowania maszyny z obciążeniem, z przeciążeniem i prób równoważnych. Celem badania jest zweryfikowanie, czy podest jest zmontowany zgodnie z instrukcją, sprawny i przygotowany do pracy. Właściciel maszyny musi zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzenia badań, a ponadto zadbać o obecność konserwatora i operatora posiadających stosowne uprawnienia. W przypadku gdyby inspektor stwierdził niedostateczne przygotowanie do badań, ma prawo odmówić podjęcia czynności (a przyczyn może być wiele – np. brak obciążeń, niewłaściwe oświetlenie stanowiska pracy, przekroczenie norm czynników szkodliwych dla zdrowia, a nawet opady utrudniające widoczność). O ile na pogodę nie mamy wpływu, o tyle warto zadbać o 100% sprawność techniczną urządzenia.

Renomowani dostawcy, tacy jak JLG oferują kompleksowe przygotowania maszyny do badań UDT, a także inne usługi minimalizujące ryzyko awarii: sezonowe przeglądy, pełny dobór części i komponentów, a także mobilny serwis pozwalający usunąć większość usterek na miejscu, co można sprawdzić na stronie: http://jlg.com.pl. Dzięki stałej współpracy z UDT firma organizuje także szkolenia na podesty ruchome przejezdne kat 1P (przewoźne, samojezdne, wolnobieżne), które stanowią warunek pracy przy maszynie.

Jeżeli wynik badań jest pozytywny, inspektor UDT wystawia protokół i wydaje zgodę na eksploatację maszyny. Musimy liczyć się z faktem, że zostaniemy obciążeni kosztami procedur – rachunek przyjdzie pocztą na wskazany adres.

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany