Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Odzysk ciepła kojarzy się nam z dodatkowym wydatkiem energetycznym. To zjawisko skrajnie korzystne. Energia normalnie tracona do otoczenia, powraca do nas, przynosząc nam przy tym korzyści. Nad technologiami tego typu pracuje się bardzo intensywnie. Wiele zależy od rozważanego źródła.

Temperatura oraz możliwości

Temperatura czynnika ma ogromne znaczenie przy możliwościach odzysku. Dla przykładu niskie jej wartości pozwolą nam na ogrzanie ciepłej wody użytkowej, stworzenie systemu grzewczego albo też montaż pompy ciepła.

Zdecydowanie wyższe temperatury wiążą się ze wzmożonymi korzyściami. Może chodzić o wykorzystanie entalpii fizycznej, wstępne podgrzanie substratów albo też dodatkową produkcję energii elektrycznej.

Z czego odzyskujemy ciepło?

Ciężko jednoznacznie określić źródła odzysku. Znajdziemy instalacje, w których kocioł odzysknicowy współpracuje z turbiną parową oraz gazową. Możemy również zainteresować się ciepłem chłodzenia silnika albo też gorącymi spalinami.

W mniejszej skali wiele mówi się o odzysku z codziennych urządzeń. Klimatyzacja daje tu wiele możliwości znaczącego usprawnienia procesu. Chłodnictwo zajmuje się nie tylko projektowaniem nowoczesnych systemów, ale również udoskonalaniem bieżących rozwiązań. Chodzi przede wszystkim o to, aby maksymalnie wzmocnić efektywność pracy.

Magazyny ciepła

Z odzyskiem ciepła często wiąże się pojęcie magazynowania energii. Ciepło ma być przechowywane przy określonych warunkach oraz oddawane w okresach zapotrzebowania. Technologie tego typu mają zastosowanie przy odnawialnych źródłach energii. Wiele miejsca poświęca się na przykład kolektorom słonecznym.

Trzeba bowiem pamiętać, że energetyka słoneczna oraz wiatrowa wiąże się z okresowością. Dostawy energii ciężko dopasować do możliwości konsumpcyjnych. Dlatego nie są to tak rozpowszechnione techniki. Odpowiednie magazyny ciepła, mogą ten stan rzeczy zmienić.

Wielkie pole do popisu

Badania naukowe wiążą się z określonymi wydatkami finansowymi. Nawet pilotażowe instalacje, muszą być dofinansowywane ze środków organizacji badawczych. Przełomowe odkrycia są jednak warte każdych pieniędzy. Kto wie, może rynek energii za kilkadziesiąt lat uwolni się w pełni od paliw kopalnych?

Kategorie: Instalacje

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany