Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Taras to przedłużenie domu, a jednocześnie miejsce otwierające wnętrze na przestrzeń ogrodową. Obszar taki jest przeznaczony do wypoczynku i spotkań towarzyskich. Tworząc taras, musimy zwrócić uwagę na jego położenie oraz na materiały, z jakich zostanie wykonany. Musimy także rozważyć, czy nasze patio będzie z dachem, czy bez żadnej osłony.

Wybierając miejsce, gdzie wykonamy taras, warto zastanowić się, w jakich porach najczęściej będziemy z niego korzystali, jednocześnie zaplanować go tak, aby dobrze współgrał z resztą domu. Jeśli chcemy wykorzystać jak najdłużej słoneczne światło i ciepło, patio najlepiej umiejscowić po stronie zachodniej lub południowo – zachodniej. Gdy decydujemy się na taras bez dachu, bardzo ważny jest właściwy dobór materiałów, z jakich go zbudujemy. Takie miejsce wypoczynku jest bardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych jak deszcz, śnieg czy wiatr.

Taras ustawiony bezpośrednio na gruncie można zbudować na kilka sposobów. Najczęściej na betonowej wylewce kładzie się mrozoodporne płytki ceramiczne lub kamienne. Jednak najprostszą metodą zbudowania tarasu jest wykorzystanie drewna lub płyt kompozytowych.

Taras betonowy

Taras betonowy jest najczęściej budowany ze względu na duże możliwości jego wykończenia. Na taką powierzchnię możemy położyć płytki, drewno lub kamień, jednocześnie mamy dobrze utwardzoną i zabezpieczoną przestrzeń. Przed rozpoczęciem budowy należy wybrać nadmiar ziemi na głębokość około 20 cm. Powstałe zagłębienie powinniśmy wypełnić podsypką, czyli warstwą żwiru lub tłucznia. Następnie na tak przygotowaną powierzchnię wylewamy mieszankę betonową. W związku z tym, że taras najczęściej łączy się z domem, należy go oddzielić od ścian budynku materiałem izolacyjnym oraz wykonać dylatacje i wyrównać warstwę spadkową. Wylewkę betonową zostawiamy na około 4 tygodnie w celu wyschnięcia. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy położyć mrozoodporny gres, płytki kamienne lub klinkierowe. Aby korzystanie z takiego tarasu było komfortowe i bezpieczne, należy wybrać płytki, które są pokryte powłoką antypoślizgową lub mają chropowatą fakturę.

Taras drewniany

Taras drewniany jest prosty w wykonaniu, wymaga zrobienia punktowego fundamentu bez usuwania warstwy ziemi. W związku z tym, że deski, które stworzą powierzchnię patio, nie są ciężkie, wystarczy wmurowanie w ziemię słupków fundamentowych i ścianek oporowych z bloczków betonowych. Zamiast fundamentu punktowego za podłoże pod taras drewniany może posłużyć żwir. Jednak do tej metody musimy zrobić niewielki wykop w ziemi. Na jego dnie należy ułożyć włókninę, która będzie zapobiegać rozwojowi chwastów. Tak przygotowaną powierzchnię wysypujemy żwirem, wyrównujemy i możemy układać legary, do których mocujemy deski. Ważne, aby pomiędzy układanymi deskami zostawić odstępy 1-2 cm, ponieważ bez tego powierzchnia może popękać na skutek kontaktu z wodą i wilgocią. W ten sam sposób możemy wykonać taras z desek kompozytowych, które obecnie cieszą się dużą popularnością. Taki materiał jest trwały, wytrzymuje duże obciążenia i niekorzystne czynniki atmosferyczne, a także jest odporny na zarysowanie i ścieranie.

Taras to miejsce wypoczynkowe, często otwierające dom na ogród. Jednak ze względu na to, że jest to powierzchnia znajdująca się na zewnątrz, do jego budowy należy wybrać materiały trwałe i dobrej jakości, wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Więcej na alsal.com.pl.

Kategorie: Dom i Ogród

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany