Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Młotek jest jednym z najprostszych narzędzi ręcznych, używanym od wieków do różnego rodzaju prac. Najczęściej wykorzystywany jest do wbijania gwoździ, klinów obróbki różnych materiałów oraz pracy z innymi narzędziami, jak na przykład dłuto.

Rodzaje młotków

W sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych dostępne są młotki o różnym zastosowaniu i związanej z tym budowie (przykład: http://www.legallais.pl/mlotki/106). A są to m.in. młotki ślusarskie, ciesielskie, blacharskie, stolarskie, kamieniarskie, murarskie oraz brukarskie. Aby wybrać odpowiedni młotek, musimy wiedzieć, do czego chcemy go używać.

Młotki tradycyjne

Są to dobrze znane każdemu zwykłe i najczęściej używane młotki. Metalowa główka, na którą składają się obuch i rąb, może mieć masę od 100 g do 1,5 kg. Trzonek może być wykonany z drewna, stali z tłumikiem drgań oraz tworzyw sztucznych.

Młotki ciesielskie

Tego typu młotki dobrze radzą sobie z wyciąganiem gwoździ z trudno dostępnych miejsc. Stalowa główka posiada z jednej strony dwa zęby, przy czym jeden jest krótszy i przypomina złamany.

Młotki blacharskie

Wykorzystywane są przy obróbce blachy – prostowaniu, gięciu oraz kształtowaniu. Używa się ich także do wbijania i podbijania gwoździ. Mają główki wykonane ze stali, drewna lub tworzywa sztucznego.

Młotki stolarskie

Służą one głównie do podbijania innego narzędzia, jak dłuto czy przecinak. Ich obuchy wykonane są z twardego drewna.

Młotki kamieniarskie

Ważą od 3 do 10 kg i mają obuch o dwóch tępo zakończonych końcach. Służą do rozkuwania betonu, rozbijania kostki brukowej oraz wbijania grubych pali.

Młotki murarskie

Są większe od młotków tradycyjnych i mają różne kształty. Służą do zbijania tynków i dzielenia cegieł. Jeśli posiadają szczelinę w bocznej krawędzi, można nimi wyciągać gwoździe.

Młotki brukarskie

Mogą mieć metalowy obuch z opcjonalnymi gumowymi nakładkami lub cały gumowy. Trzonek może być długi lub krótki, drewniany lub metalowy. Młotki te służą do dobijania kostki brukowej, krawężników czy płyt chodnikowych.

Pamiętajmy, że wybierając młotek, powinniśmy kierować się własnymi potrzebami i wygodą pracy, a także jakością i wytrzymałością narzędzia.

Kategorie: Pozostałe, Slider

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany