Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Rekuperacja to oszczędności na ogrzewaniu, czyste powietrze w domu i wyższy komfort domowników. To ogólnie znany fakt. Jednak, jak się okazuje, mimo rosnącej popularności rekuperacji wciąż krąży wiele mitów na jej temat. Rozwiewamy te najczęściej powtarzane!

Rekuperacja świetnie sprawdza się w przypadku nowoczesnych, współcześnie budowanych domów.

Obecne budownictwo w dużej mierze ma na względzie dobro środowiska naturalnego, a także oszczędności w sezonie grzewczym. Z tego względu, przy szczelnych oknach i skutecznej termoizolacji, wentylacja również musi być odpowiednio dopasowana. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna miała zastosowanie przy nieszczelnych oknach i słabszej izolacji.

Rekuperacja – wentylacja mechaniczna dostosowana do współczesnego budownictwa

Niewłaściwie działająca wentylacja może być przyczyną wielu problemów. Gdy z domu nie jest usuwane zużyte, wilgotne, nieświeże powietrze z dużą zawartością dwutlenku węgla, roztoczy, pary wodnej i kurzu obniża się komfort domowników, wzrasta zawilgocenie i ryzyko rozwoju pleśni i zagrzybienia pomieszczeń. Rekuperacja to rodzaj wentylacji, która zachodzi bezustannie, niezależnie od pogody czy pory roku. Zużyte powietrze wymieniane jest na świeże, nowe non stop nie powodując przy tym przeciągów, a co więcej – filtrując powietrze z zanieczyszczeń takich jak np. smog! Szukasz dobrego rekuperatora? Wejdź na stronę https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html i dowiedz się więcej!

Mity na temat rekuperacji

Wielu osobom wydaje się, że rekuperator może działać wraz z wentylacją grawitacyjną. Tymczasem jest zupełnie na odwrót! Wentylacja tradycyjna potrzebuje zupełnie innych warunków niż mechaniczna. Do rekuperacji niezbędne są szczelne okna oraz właściwe ocieplenie ścian, poddasza. W takich warunkach wentylacja grawitacyjna przestaje pracować. W odwrotnej sytuacji – gdy pozostawimy kanały wentylacji grawitacyjnej – egzaminu nie zda rekuperacja.

Zdaniem niektórych wentylacja mechaniczna należy do drogich. To również nie jest do końca prawdą. Koszt rekuperacji jest wyższy jedynie na początku inwestycji. Tymczasem jej działanie sprawia, że oszczędzamy energię cieplną, a co za tym idzie – pieniądze. Przy wymianie powietrza na świeże nie pozbywamy się ogrzanego przez nas wcześniej powietrza, a więc nie generujemy strat ciepła. Nie tworzymy przeciągów jak to się dzieje przy wentylacji grawitacyjnej. Biorąc pod uwagę perspektywę roczną czy wieloletnią jest to więc inwestycja nad wyraz finansowo korzystna! Co więcej, przy wentylacji mechanicznej nie musimy inwestować w kanały wentylacyjne ani kominy.

Kategorie: Slider, Wiadomości

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany