Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Płyty warstwowe są wykorzystywane przed wszystkim w budownictwie halowym. To z nich wznoszona jest większość powstających obecnie magazynów, hal spedycyjnych i wielkopowierzchniowych budynków przemysłowych lub rolniczych. Płyty warstwowe mogą służyć nie tylko do budowy ścian osłonowych, ale także ścian działowych, sufitów, a nawet dachów.

Płyty warstwowe mogą spełniać rozmaite funkcje w budownictwie. Ze względu na małą masę jednostkową, łatwy montaż bez użycia ciężkiego sprzętu i możliwość szybkiego demontażu oraz ponownego wykorzystania płyty w innej konstrukcji, cieszą się dużą popularnością w budownictwie halowym. Żeby płyty warstwowe dobrze spełniały swoją funkcję, muszą jednak zostać odpowiednio wykonane. W artykule wyjaśniamy, na co zdaniem ekspertów należy zwracać uwagę przy wyborze płyt warstwowych.

Estetyczny wygląd

Często płyty warstwowe stosowane są do wznoszenia ścian elewacyjnych. W tym przypadku ważna jest nie tylko ich trwałość i jakość wykonania, ale także estetyczny wygląd. Wygląd płyt możemy różnicować poprzez ich kolor, a także profilowanie okładziny blachy.

Bardzo ważne są także detale wykończenia obróbkami blacharskimi, jeśli powierzchnia blachy jest nierówna i widać na niej odkształcenia wówczas będzie wyglądać mało okazale i przypominać bardziej tymczasowy magazyn niż siedzibę firmy z prawdziwego zdarzenia.

Jakość powłok ochronnych blachy i rdzenia płyty

Płyty warstwowa jest narażona na ciągły wpływ warunków atmosferycznych, dlatego jej powłoki ochronne powinny być trwałe i zabezpieczone przed wilgocią, działaniem promieni słonecznych oraz temperatury.

Istotne jest również z czego składa się rdzeń płyty, ponieważ to on decyduje o jej izolacyjności cieplnej i trwałości. Ze względu na rodzaj rdzenia – dzielimy pływy warstwowe na:

  • płyty z rdzeniem poliuretanowym (PUR) lub poliizocyjanurowym (PIR),
  • rdzeniem styropianowym,
  • i rdzeniem z wełny mineralnej.

Technologia produkcji

Ostatnim bardzo ważnym czynnikiem, mającym znaczenie dla jakości pływ warstwowych, jest technologia ich produkcji. To od niej zależą takie właściwości jak szczelność ogniowa, sposób montażu i odporność na wnikanie wilgotności. Wybierając producenta płyt poliuretanowych, szukajmy firmy która dysponuje nowoczesną linią produkcyjną.

Warto zwrócić także uwagę, czy płyta posiada wyprofilowane krawędzie ułatwiające montaż oraz odpowiednią okładzinę z blachy zapobiegającą przenikaniu wilgoci do rdzenia pianki. Istotny jest także sposób łączenia płyt, ponieważ wpływa on na ich szczelność ogniową.

Jak podsumowuje specjalista z firmy Gór-Stal zajmującej się produkcją płyt warstwowych: – Przy wyborze płyt warstwowych najlepiej kierujmy się ich jakością, zamiast szukać produktów z najniższą ceną. Dla jakości ważne jest nie tylko z czego, ale również i gdzie produkowane są płyty. Dla przykładu, polscy producenci mają na tym polu zdecydowaną przewagę nad firmami spoza UE, która wyraża się nie tylko w zachowaniu wysokich norm jakości produkcji, ale także stosowaniu najnowocześniejszej technologii, umożliwiającej produkcję trwałych i odpornych na zużycie płyt, nawet w trakcie wieloletniego użytkowania.

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany