Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Dom powinien być naszą ostoją i miejscem bezpiecznego odpoczynku po trudach dnia codziennego. Jednak ten spokój może zostać zaburzony przez różne zdarzenia losowe, które mogą nas w nim spotkać. Jednym z najgroźniejszych jest pożar, który zagraża nie tylko dobytkowi ale i bezpośrednio nam. By pożar mógł się narodzić muszą zetknąć się trzy elementy: materiał palny, tlen i iskra z której narodzi się płomień.

Najczęstsze przyczyny pożarów w domach.

Pożary wybuchają z różnych przyczyn, ale większość z nich spowodowana jest działaniem człowieka, zarówno umyślnym np. podpaleniem jak i nieumyślnym zaprószeniem ognia przez zaśnięcie z tlącym się papierosem czy pozostawienie bez opieki garnków na kuchence gazowej. Ogień często wzniecają pozostawione bez opieki dzieci. Innym źródłem są wadliwe lub nieprawidłowo naprawiane i użytkowane urządzenia elektryczne lub przeciążona na skutek ich używania sieć elektryczna. Dużo pożarów powstaje w wyniku niewłaściwego używania urządzeń grzejnych takich jak piece kaflowe i kominki oraz przechowywania substancji łatwo zapalnych (butli gazowych, olejów, farb czy rozpuszczalników) w pobliżu źródeł ciepła i ognia. Inną przyczyną pożarów są nieostrożnie prowadzone prace adaptacyjne i remontowe, w czasie których, zwłaszcza podczas spawania, przecinania lub szlifowania metalu z użyciem kątówek, powstają iskry mające temperaturę nawet 2000 °C i powodujące zapłon niemal każdej rzeczy w okolicy.

Sporadycznym źródłem pożarów są zjawiska naturalne takie jak uderzenia piorunów lub występujące w sąsiedztwie pożary suchych traw lub lasów.

Jak się bronić?

Podstawą jest zapobieganie. Można zastosować w budowie domu materiały niepalne takie jak elementy ceramiczne, silikatowe, beton, stal, wełna mineralna lub szklana oraz pokrycia z płyt kartonowo-gipsowych. Trudno palnym materiałem konstrukcyjnym jest także grube drewno, z którego buduje się tzw. domy z bali. Podobnie trudno palne są domy szkieletowe, w których okładzina jest niepalna. Palność drewna można dodatkowo zmniejszyć stosując impregnaty przeciwogniowe, które przy kilkakrotnym nałożeniu stanowią dla płomieni barierę nie do przebycia. Jednocześnie należy zadbać o to by drogi ucieczki takie jak korytarze, klatki schodowe lub wiatrołapy nie były wyłożone materiałami łatwopalnymi np. styropianowymi panelami lub niezabezpieczoną przeciwogniowo drewnianą boazerią. Ponieważ w Polsce nie ma specjalnych wymagań co do niepalności elementów wyposażenia mieszkań i domów prywatnych, można pomyśleć o wykorzystaniu elementów wyposażenia dedykowanych dla biur i innych obiektów użyteczności publicznej, które muszą spełniać wymagania co do odporności na ogień. Planując przeszkloną elewację budynku lub duże przeszklone elementy np. drzwi do ogrodu można zastosować systemy drzwi i ścian przeciwpożarowych oferowanych przez firmę DVG. Ściany i dopasowane do nich drzwi mogą stać się ważnym zabezpieczeniem domu, chroniąc z jednej strony przed rozprzestrzenianiem się ognia na zewnątrz, a z drugiej strony stanowiąc ciekawy element konstrukcji budynku.

Ściany i drzwi przeciwpożarowe zbudowane są ze stalowych lub aluminiowych kształtowników, malowanych na dowolny kolor i wypełnione ognioodpornym materiałem izolacyjnym. Szyby w tych oknach są zespolone dzięki czemu odporne są na ogień oraz zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną pomieszczeń. Ponadto z elementów fasad ognioodpornych można zbudować inne przeszklenia na zewnątrz budynków takie jak np. ogrody zimowe lub zabudowy tarasów. Drzwi przeciwpożarowe lub dymoszczelne można również zastosować we wnętrzach, np. do zamykania takich pomieszczeń jak kotłownie, składziki lub wewnętrzne drzwi do garażu. Dzięki dostępności różnych typów drzwi przeciwpożarowych, uchylnych i przesuwnych, można dowolnie aranżować elementy nowoczesnego wnętrza pod kątem ich wyglądu i bezpieczeństwa. Ciekawym uzupełnieniem konstrukcji będą okna oddymiające, dzięki którym można będzie nie tylko wentylować zadymione pomieszczenia w czasie pożarów ale także ułatwić cyrkulację powietrza w gorące letnie dni.

Kategorie: Dom i Ogród

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany