Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Wylewki, podłogi w garażu, na tarasach, podjazdy, płyty chodnikowe i inne posadzki z betonu można ochronić przez wilgocią i zabrudzeniem stosując wodoodporne środki uszczelniające. Szczególnie istotne jest zabezpieczenie betonu na zewnątrz, gdzie wskutek różnych warunków pogodowych materiał ten może szybko ulec zniszczeniu. Jaki preparaty nadają się do ochrony betonu i jak je stosować?

Brzydkie pęknięcia, obieranie się warstwami, odpryski, miejscowe zmiany koloru to nic innego jak właśnie efekty działania wilgoci. By ochronić beton wskazane jest używanie tzw. impregnatów. Dla zabezpieczenia betonu przed wodą istotne jest ich właściwe przygotowanie i zastosowanie. Prawidłowe rozprowadzenie na betonie środków zabezpieczających tworzy warstwę ochronną, która uszczelnia beton. Konieczne jest więc ścisłe stosowanie się do wskazówek na opakowaniu. Poza tym warto jeszcze mieć na uwadze kilka poniższych rad.

Jakie środki nadają się do ochrony betonu?

Do zabezpieczania betonu przed wilgocią nadają się m.in. środki na bazie dyspersji akrylowej. Dzięki zastosowaniu preparatów ochronnych beton staje się odporny na wilgoć, działanie promieni UV, nie płowieje i nie przebarwia się. Preparaty ochronne na bazie dyspersji akrylowej są bezbarwne, ale mają lekki połysk, co poprawia wygląd powierzchni betonowych i wydobywa głębię ich koloru – mówi ekspert z serwisu chemik24.pl.

By nadać kolor i jednocześnie ochronić powierzchnię betonową przed wilgocią można sięgnąć po specjalne farby. Dzięki składnikom: uretan-alkid są odporne na mróz, słońce, deszcz, a także ścieranie, czy intensywne użytkowanie. Farby do betonu mogą nawet zastąpić kafelki w garażach, na balkonach, tarasach, posadzkach betonowych. Jest to rozwiązanie dużo tańsze, a warstwa ochronna jest trwała i łatwa do utrzymania w czystości.

Jeśli szukamy preparatu bezrozpuszczalnikowego, który nie emituje żadnych substancji lotnych, to wymagania te spełniają żywice epoksydowe. Te preparaty są najbardziej ekologiczne, mogą być stosowane do impregnacji posadzek betonowych nawet w szpitalach, hotelach, czy szkołach. Ich wadą jest dość wysoka cena, którą jednak równoważy bardzo długi czas użytkowania i niska ścieralność.

Co jest potrzebne do ochrony betonu?

  • środek ochronny
  • pędzel
  • rękawiczki i okulary ochronne

Jak stosować impregnaty do betonu?

  • przed rozprowadzeniem preparatu powierzchnia betonowa musi zostać bardzo dokładnie oczyszczona. Stara farba, zabrudzenia, piasek, kurz, plamy z tłuszczu, mech, algi muszą być dokładnie usunięte.
  • impregnaty można nanosić przez malowanie lub natryskiwanie. Niezależnie od metody niezbędne są okulary i rękawice ochronne.
  • środek należy rozprowadzać odpowiednim pędzlem. Uwaga. Nie ma potrzeby i możliwości nanoszenia drugiej warstwy preparatu.
  • przed, w trakcie i po nałożeniu impregnatów powierzchnia z betonu musi być chroniona przed wilgocią, deszczem i intensywnym słońcem, a jej użytkowanie można rozpocząć dopiero po 24 godzinach od zakończenia prac.
  • pędzel i inne akcesoria robocze można łatwo oczyścić z impregnatu pod bieżącą wodą.

Właściwe zabezpieczenie betonu przed wilgocią to nie tylko poprawa estetyki. Dobrze wykonana ochrona przed wilgocią to również brak wykruszeń, czy wypłukań, czyli bardzo istotne z punktu widzenia użytkownika przedłużenie żywotności i czasu użytkowania betonowych powierzchni.

Kategorie: Budowa i Remont

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany