Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Budowa własnego domu to wielkie przedsięwzięcie dla całej rodziny, ale i ogromna radość. Pojawia się ona zwłaszcza wtedy, gdy widać już ściany działowe, dom jest przykryty dachem i można powoli myśleć o pracach wykończeniowych. Jedną z takich prac jest naturalnie wykonanie elewacji, do czego w Polsce najczęściej wykorzystuje się tynk elewacyjny. Istnieje jednak kilka innych sposobów, dzięki którym możemy nieco zmienić charakter naszej elewacji i uczynić ją bardziej atrakcyjną dla oka.

W dzisiejszych czasach stosuje się bardzo wiele różnych materiałów do prac wykończeniowych elewacji. Mogą to być deski z drewna, tradycyjna ceramika lub duże płyty elewacyjne. Ludzka wyobraźnia nie zna granic, więc bardzo często zdarza się tak, że materiały są ze sobą łączone. Możemy zdecydować się na pas z drewna między oknami lub wykorzystać go do zaakcentowania bardziej charakterystycznych elementów domu. Bardzo często dokonuje się zabiegu wykończenia drewnem najwyższego piętra budynku, aby na pierwszy rzut oka można było zobaczyć, że pełni inną rolę niż inne kondygnacje. Możemy również wykorzystać farby elewacyjne, lecz one sprawdzają się z reguły przy tradycyjnej metodzie wykonywania elewacji.

Jeżeli planujemy wykonać niestandardową elewację, to koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, powinniśmy rozważać elewację jeszcze przed wyborem sposobu i materiałów na docieplenie domu. Wiele materiałów wymaga specyficznych konstrukcji, które mogą później nie współpracować z daną metodą wykonania elewacji. Dlatego też, najlepiej udać się do profesjonalnego architekta, który wykona dla nas projekt nowej elewacji. Nie chodzi tu tylko o kwestie techniczne, ale również o to, aby nasza nowa elewacja pasowała do okolicznej zabudowy. Architekt dokona odpowiednich wizualizacji i przedstawi nam poglądowy projekt, dzięki któremu utwierdzimy się w poprawności naszej decyzji lub będziemy chcieli zmienić zdanie. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie zmiany dobrze wpływają na otoczenie, gdyż mogą powodować wrażenie panującego chaosu – tego w naszym nowym domu raczej byśmy nie chcieli. Warto zdać się niekiedy na fachową pomoc profesjonalistów, gdyż posiadają oni rozległą wiedzę w tym temacie.

Kategorie: Budowa i Remont

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany