Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Planujesz założyć wykonać / Zakładasz w swoim domu instalację C.O.? Oto kilka praktycznych rad i wskazówek, które warto mieć na uwadze. Dowiedz się co sprawi, że nasza instalacja będzie działać sprawnie i bezawaryjnie. A jakie działania podjąć by okazała się także oszczędna? Te wskazówki ułatwią Ci podjęcie dobrej decyzji!

Kondensacyjny kocioł gazowy, piec pelletowy czy pompa ciepła. Niezależnie od wyboru źródła ogrzewania przy budowie domu bardzo ważnym elementem jest dobranie odpowiedniego rodzaju instalacji grzewczej. Często wybierana i wygodna w użytkowaniu jest własna instalacja centralnego ogrzewania. Przed zakupem elementów składowych instalacji co warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które sprawią, że wybierzemy sprzęt najbardziej dopasowany do naszych potrzeb.

Dla prawidłowego funkcjonowania instalacji warto zwrócić uwagę na kontrolę regulacji temperatury powracającej do kotła z instalacji C.O. Bardzo istotne istotna jest prawidłowa praca kotła, który jest sercem całej instalacji. Dzięki zaworom termostatycznym możemy regulować temperaturę wody i przedłużyć żywotność całego systemu. W nowoczesnych instalacjach zawór termostatyczny jest sterowany automatycznie siłownikiem wbudowanym w kocioł, przez co domownicy nie muszą ręcznie regulować zaworu.

Odpowiedni dobór instalacji sprawi, że zaoszczędzimy czas i pieniądze

Niezależnie od tego czy ogrzewamy nasz dom za pomocą kondensacyjnego kotła gazowego, pompy ciepła czy pieca kotła na pellet jedną z najważniejszą rzeczą ważniejszych rzeczy jest odpowiedni dobór mocy kotła, czyli tzw. ilość kilowatów. Dobór kotła zgodnie z zapotrzebowaniem na ciepło sprawi, żeTo dzięki niemu będziemy w stanie ekonomicznie ogrzać wszystkie pomieszczenia. Nowoczesne kotły posiadają sterowniki regulujące pracę pomp czy zaworów mieszających ustawiając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Prawidłowo ustawione parametry w sterowniku gwarantują obniżenie zużycia paliwa co realnie przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania. Poza odpowiednim doborem kotła istotne jest też odpowiednie dobranie przekrojów rur grzewczych w instalacji oraz wybór materiału z którego są wykonane. Na rynku mamy dostępne rury miedziane, stalowe oraz z tworzywa sztucznego. Wybierając rury miedziane należy pamiętać, że nie można ich łączyć z aluminiowymi grzejnikami ze względu na często występującą korozję w miejscu styku. to czy są zrobione z miedzi, z tworzywa sztucznego czy łącznie z metalu i tworzywa. Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest właściwe rozmieszczenie rur, tak aby maksymalnie zminimalizować ilość łączeń między kolejnymi odcinkami. Istotna jest również odpowiednia izolacja rur grzewczych.

odpowiednie dobranie grzejników umieszczonych w pomieszczeniach.

Jak dobrze dobrać instalację C.O.? To warto wiedzieć!

W instalacji C.O. najbardziej rzucają się w oczy kocioł, grzejniki.Sercem instalacji jest kocioł grzewczy. Nie można jednak zapomnieć o mniejszych, ale równie ważnych elementach instalacji. Istotne jest stosowanie rozdzielaczy, sprzęgło-rozdzielaczy czy armatury zabezpieczającej, na którą składają się zawory bezpieczeństwa, odpowiedniej jakości złączki czy zawory odcinające. Ważne są też zawory termiczne, których zadaniem jest zabezpieczenie kotła i instalacji przed niekontrolowanym wzrostem temperatury. Dodatkowo warto założyć również zawory termostatyczne czy zawory mieszające. Wielu fachowców zaleca też zabezpieczenie instalacji naczyniem przeponowym czy zainstalowanie wodomierza oraz termomanometru. Przede wszystkim warto skorzystać z profesjonalnych firm zajmujących się od wielu lat tematyką ogrzewania. To u nich najlepiej dobrać odpowiednie parametry instalacji. Pomoc w dobraniu odpowiedniej instalacji można uzyskać m.in. na stronie https://www.defro.pl/a,872,piec-co-czy-kociol-co.html.

Kategorie: Instalacje

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany