Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Wszystkim dobrze wiadomo, że ekogroszek jest paliwem ekologicznym. Być może dlatego właśnie odezwały się głosy przeciwników uchwały antysmogowej, która dotyczy miasta Krakowa i zakłada zakaz palenia węglem. Niestety, wspomniany ekogroszek nie został postawiony na żadnych specjalnych prawach, więc oznacza to w praktyce tyle, że ogrzewanie nim domu w Krakowie będzie niezgodne z prawem. Pod koniec września rozpoczęła się pierwsza rozprawa przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.

Autorzy skargi na ustawę antysmogową przytoczyli szereg argumentów, dla których eko groszek powinien być traktowany na innych zasadach niż tradycyjny węgiel. Pojawiło się chociażby sformułowanie o tym, że ekogroszek posiada polskie normy oraz jest wytwarzany z wysokokalorycznego węgla, zawierającego niską zawartość siarki. Co więcej, ekogroszek w Polsce jest certyfikowany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, który to kontroluje opał w kwestiach zgodności z kryteriami niskoemisyjnymi. Obrońcy ekogroszku domagają się unieważnienia zakazu palenia węglem, który zacznie obowiązywać od września 2019 roku. Wszystkie wyprowadzone argumenty są całkiem logiczne i poparte fachowymi dowodami, lecz czy to nie za mało?

To nie pierwsza próba unieważnienia uchwały antysmogowej. W 2013 roku radni sejmiku wojewódzkiego wprowadzili zakaz palenia węglem w Krakowie i na ich uchwałę została złożona skarga dwóch osób. Dwa lata później, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż skarga jest nieważna, gdyż w Polsce brakuje odpowiednich przepisów, które miałyby regulować ograniczenia w stosunku do paliw oraz kotłów węglowych. Luka prawna została jednak szybko naprawiona i rok temu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie środowiska. Jak można się domyślać, pozwala ona samorządom na wprowadzanie ograniczeń odnośnie węgla oraz pieców. Wobec tego, radni Krakowa na początku bieżącego roku ponownie przyjęli ustawę antysmogową, o której los mogą już być całkowicie spokojni.

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy stolicy małopolski będą zmuszeni do wymiany pieców. Los wspomnianej rozprawy był raczej przesądzona, gdyż obecnie sąd nie miał już wątpliwości prawnych, które wystąpiły wcześniej – jest uchwała, którą chroni znowelizowana ustawa. Uchwała antysmogowa została obroniona, wobec czego sąd oddalił wszelkie skargi. Na nic zdały się rzeczowe argumenty, zaś argumentacja sądu w tej sprawie była bardzo prosta – „sąd rozpatruje uchwałę pod kątem legalności, a nie celowości. Badając treść uchwały należy stwierdzić, że została podjęta w granicach przepisów ustawy.”

Opinie co do tej całej sytuacji są wyraźnie podzielone. Nic dziwnego, gdyż konieczność zmiany sposobu ogrzewania domu wiąże się z nie lada kłopotem. Ceny ekogroszku są dosyć atrakcyjne, co zachęcało wiele osób do ogrzewania domu przy wykorzystaniu tego paliwa. Niestety, wszystko wskazuje na to, że krakowianie będą musieli zmienić swoje piece.

Kategorie: Wiadomości

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany