Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Pod hasłem „ulga budowlana” rozumiane są dwa rodzaje ulg. Jedna z nich dotyczy podatku dochodowego a druga podatku VAT. Wytłumaczymy czym różnią się te ulgi i kto może z nich skorzystać.

Ulga budowlana w podatku dochodowym

Ulga budowlana, która umożliwiała zmniejszenie podatku dochodowego istniała od 1991 roku do 2001 roku. Dzięki niej możliwe było odliczenie wydatków poniesionych na przykład na budowę domu, zakup mieszkania czy zakup gruntu pod budowę. Początkowo wydatki te odliczało się od dochodu, a od 1997 roku od podatku. Od 14 lat ulga już nie obowiązuje, jednak osoby, które poniosły powyższe wydatki w latach obowiązywania ulgi i nie odliczyły jeszcze pełnej przysługującej im kwoty, ze zwględu na niski podatek, nadal mogą korzystać z tej ulgi, na zasadzie praw nabytych. W tym celu do swojego zeznania rocznego muszą dołączyć załącznik PIT/D.

Ulga budowlana w podatku VAT

Ulga budowlana, która umożliwiała zmniejszenie podatku od towarów i usług (podatku VAT), obowiązywała od 2004 roku. Została wprowadzona w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, co spowodowało wzrost podatku VAT na niektóre materiały budowlane z 7% do 22%. W późniejszych latach stawka podatku została zwiększona w Polsce z 22% na 23%. Dzięki uldze budowlanej możliwy był zwrot wartości podatku VAT, wynoszący tyle, ile różnica między podatkiem przy stawce 22% lub 23% a 7%. Jednak i ta ulga już nie obowiązuje. Mogą z niej obecnie skorzystać na zasadzie praw nabytych osoby, które zakupiły materiały budowlane przed końcem 2013 roku.

Nadal ze zwrotu VAT mogą korzystać również osoby, które spełniają kryteria programu Mieszkanie dla Młodych. Są to osoby do 36. roku życia, które poniosły wydatki na mieszkanie nie większe niż 75 m2 lub dom jednorodzinny nie większy niż 100 m2. Nie mają jednak możliwości odliczenia wszystkich wydatków. Obecnie zwrotowi podatku VAT podlegają tylko materiały zakupione w celu inwestycji wymagających pozwolenia na budowę. Chodzi zatem o duże inwestycje (np. budowa domu albo przebudowa budynku na cele mieszkalne), a nie każdy remont.

Źródło: RozliczeniePIT.pl

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany