Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale kwestie wyposażenia i zabudowy ogrodu również podlegają okresowym modom i trendom.

Obecnie popularne jest budowanie chodników i podjazdów z betonowej kostki, w różnych kolorach i fantazyjnych kształtach, a szeroki asortyment tych produktów (na przykład na http://www.leroymerlin.pl/architektura-ogrodowa/tarasy-sciezki-podjazdy/kostki-brukowe-plyty-chodnikowe,a303.html) umożliwia niemal idealne dostosowanie tego pokrycia dróg do otoczenia, przeznaczenia nawierzchni i formy architektonicznej. Zadbane alejki i podjazdy, zabudowane kostką o oryginalnej fakturze i kolorystyce z pewnością staną się ozdobą każdego ogrodu. Ale przy wyborze nie należy kierować się jedynie indywidualnymi preferencjami estetycznymi. Olbrzymie znaczenie ma również łatwość z jaką dokonuje się napraw lub odbudowy, w razie gdyby zachodziła taka konieczność. Dlatego rodzaj zakupionej kostki brukowej powinien mieć nie tylko określone walory dekoracyjne, ale przede wszystkim praktyczne, jak na przykład wytrzymałość na przewidywane obciążenia i odporność na zanieczyszczenia. Przyjmuje się, że nawierzchnie wykorzystywane do ruchu pieszego, przy sporadycznie występującym ruchu samochodów osobowych można budować już z kostki grubej na 6 cm, podczas gdy przy większych obciążeniach rekomendowana jest grubość 8 – 10 cm.

Układanie kostki – krok po kroku

Kostkę da się ułożyć na powierzchni o dowolnej wielkości, a jej struktura pozwala pominąć proces dylatacji. A jednak, mimo dużej przepuszczalności wody opadowej, kostka brukowa powinna być możliwie szybko osuszona po dużych opadach. Ten efekt najłatwiej uzyskać zapewniając naturalny odpływ wody poprzez nachylenie nawierzchni w kierunku nieutwardzonego gruntu. Całość prac przy układaniu kostki można podzielić na kilka podstawowych etapów:

  • - korytowanie, czyli stworzenie zagłębienia w gruncie przeznaczonym do położenia kostki,
  • - zamontowanie odwodnienia,
  • - ustawienia krawężników,
  • - wykonanie podbudowy stabilizującej grunt i położenie tzw. warstwy podkładowej,
  • - całościowe ułożenie i zawibrowanie powierzchni.

Technika układania
Kostkę brukową układa się albo rzędami, albo zgodnie z wcześniej ustalonym wzorem, uwzględniając np. aplikacje w innej kolorystyce. Kolejne kostki układa się ciasno, jedna przy drugiej, stojąc na ułożonej już nawierzchni. Jeżeli istnieje konieczność przycięcia skrajnych elementów, używa się w tym celu specjalnej prasy lub szlifierki kątowej, wyposażonej w tarczę diamentową do betonu. Przy brzegu nieobciążonym żadnym ciężarem, zamiast krawężników stosuje się alternatywnie oporowanie, czyli podmurowanie krawędzi tuż przy styku z gruntem. Kiedy już cała nawierzchnia jest pokryta kostką, pora użyć wibratora powierzchniowego z gumową nakładką ochronną. To urządzenie pomaga wbić elementy w podłoże i pięknie koryguje wszelkie ewentualne nierówności.

Kategorie: Drogi i Mosty

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany