Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Ciekawym materiałem są bloczki silikatowe, które wykorzystuje się do murowania ścian. Jest to stosunkowo tani materiał przez co bywa często postrzegany jako gorsza kategoria – całkiem niesłusznie. Cegła z silikatu jest mocna i trwała oraz często stosowana w wielu krajach europejskich. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem budowy z silikatów należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Część osób może nigdy nie spotkała się ze wspomnianym materiałem budowlanym, dzięki którym również można zbudować trwały budynek. W Polsce zdobywają coraz większą popularność za sprawą swoich dobrych parametrów wytrzymałościowych, akustycznych oraz łatwości w produkcji. Można je wykorzystać do budowy ścian zewnętrznych, wewnętrznych, fundamentowych oraz ścian piwnic. Ich kolor jest zazwyczaj biały, lecz bywają również barwione na żółto, beżowo lub grafitowo. Ich wadą może być z pewnością duży ciężar oraz mały rozmiar, co stosunkowo utrudnia ich obróbkę. Niemniej jednak, jest to bardzo mocno materiał do murowania ścian.

Dużą rolę pełni cena takiego budulca, gdyż domy z silikatów należą do jednych z najtańszych rozwiązań. Metr kwadratowy powierzchni w stanie surowym kosztuje od 1500 do 1800 złotych. W przypadku domu z bali cena waha się od 1500 do 2500 złotych, zaś zastosowanie pustaków ceramicznych to koszt od 1800 do 2100 złotych. Mowa tutaj oczywiście o jednym metrze kwadratowym powierzchni, więc w kwestii całego domu może to być dosyć duża oszczędność.

Jeżeli chodzi o sposób murowania, to wykorzystuje się zaprawy cienkowarstwowe. Jest to związane z tym, że bloczki silikatowe są wykonywane z bardzo dużą dokładnością. Do ścian wewnętrznych zaleca się zaprawy o klasie nie niższej niż M10, zaś do działowych wystarczająca będzie M5. System ociepleń przy takim budulcu nie odbiega za bardzo od znanych standardów. Stosuje się bowiem styropian lub wełnę mineralną, lecz w zależności do wyboru należy postąpić wedle nieco innych instrukcji.

Nic dziwnego, że silikaty są coraz popularniejsze – powyższy opis doskonale na to wskazuje. Specjaliści coraz częściej sięgają po te materiały, gdyż zaczynają sobie zdawać sprawę z ich trwałości. Niewątpliwym atutem jest tutaj również cena materiału, która skutecznie przyciągnie wielu klientów.

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany