Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Sposób zamiany energii elektrycznej w ciepło w promiennikach podczerwieni jest jedyny w swoim rodzaju. Dlatego właśnie urządzenia te są tak bardzo efektywne, sprawdzają się nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale nawet na zewnątrz. Przyjrzymy się w jaki sposób odbywa się powyższy proces i jaki rodzaj grzałek zastosowany jest wewnątrz.

Urządzenia, którymi są promienniki elektryczne, wykorzystują emisję promieniowania podczerwonego do przenoszenia energii cieplnej. W przeciwieństwie do ogrzewacza konwekcyjnego, który po prostu rozgrzewa powietrze wokół siebie, tytułowy sprzęt rozprasza ciepło w kierunku, w którym go ustawimy. Proces ogrzewania odbywa się de facto bezpośrednio w miejscu, na które promienie padają, a nie w samym urządzeniu. To dlatego czujemy przyjemne ciepło na skórze, nawet jeśli ustawimy urządzenie kilka metrów od siebie. Promieniowanie podczerwone jest przy tym całkowicie bezpieczne zarówno dla zdrowia jak i dla samej skóry. Największym jego źródłem w naszej przestrzeni życiowej jest Słońce, jest więc ono całkowicie naturalnie występujące w przyrodzie.

Jeśli nie posiadamy jeszcze promiennika, a chcemy wykonać symulację jego działania, możemy w tym celu wykorzystać zwyczajną żarówkę z włóknem wolframowym. Generuje ona bardzo dużą ilość promieniowania podczerwonego, a jedynie 5% energii zamienia na światło widzialne. Jeśli skierujemy żarówkę o większej mocy, np. 60, 75 lub 100W, bezpośrednio na dłoń, poczujemy intensywne ciepło. Będzie miało to miejsce nawet wtedy, gdy żarówka znajdzie się powyżej ręki – ciepło nie będzie mogło przenieść się tą drogą poprzez konwekcję. W identyczny sposób działają promienniki ciepła, różnicą jest jednak to, że nie emitują światła widzialnego. Wewnątrz zastosowany jest element grzejny, który osiąga temperaturę powyżej 100 stopni Celsjusza. Dzięki temu dochodzi do intensywnej emisji promieni podczerwonych.

Jeśli podsumujemy sobie powyższe informacje, zrozumiemy dlaczego promienniki podczerwieni mogą działać nawet na otwartej przestrzeni. Otóż wystarczy, że po prostu skierujemy je na siebie, a promienie bez problemu dotrą do naszej skóry i ubrania. Nawet, jeśli wokół mamy ruch powietrza w postaci wiatru, nie zaburzy to absolutnie wędrówki promieni, ponieważ są one na to niewrażliwe. To właśnie dzięki temu promienniki często wykorzystuje się na przykład do ogrzewania tarasów.

Kategorie: Instalacje

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany