Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Pompy hydrauliczne to podzespoły, które wykorzystywane są w wielu maszynach stosowanych na co dzień w różnych gałęziach przemysłu. Znajdziemy je między innymi w maszynach produkcyjnych, budowlanych i drogowych, leśnych, górniczych, a także rolniczych. Pompa hydrauliczna nie bez powodu nazywana jest sercem maszyny budowlanej. To ona odpowiada za wtłoczenie cieczy roboczej do układu hydraulicznego, a jej praca trwa nieprzerwanie od momentu uruchomienia maszyny do zgaszenia silnika. Często też w maszynach budowlanych występuje kilka pomp hydraulicznych, a ich liczba zależy od wielkości konkretnej maszyny. Jednak wspomniana wcześniej specyfika pracy pomp hydraulicznych szybko prowadzi do eksploatacji poszczególnych podzespołów i awarii całej maszyny.

Kiedy dojdzie już do awarii pompy hydraulicznej, pojawia się kilka możliwości rozwiązania problemu. Pierwszym, najprostszym, a także bez wątpienia pewnym sposobem na przywrócenie maszyny do pracy, jest zakup nowej pompy. To jednak wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, a dodatkowo musimy liczyć się z długim czasem oczekiwania na zamówienie. W tym momencie pojawia się kolejny sposób na wyjście z kłopotu, a mianowicie zakup używanej i zregenerowanej pompy. To o wiele tańsza opcja, a dodatkowo sprzedawca zazwyczaj zapewnia sześciomiesięczną gwarancję. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup nowej pompy, powinniśmy też rozważyć możliwość naprawy uszkodzonej pompy. W takiej sytuacji należy skontaktować się z serwisem, w którym doświadczeni pracownicy z pewnością profesjonalnie zajmą się uszkodzoną częścią, a przeprowadzona regeneracja pomp hydraulicznych przywróci maszynie pełną sprawność.

Możliwość wymiany pompy hydraulicznej jest rzadko oferowana w serwisach, choć jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które pozwala na naprawienie maszyny nawet w ciągu jednego dnia. Taką możliwość i wiele innych usług oferuje serwis Banat. Serwis Banat to miejsce, w którym od lat regenerujemy pompy wielu marek, między innymi Bosch Rexroth, Danfoss Sauer oraz Linde. Jednak najczęściej wybieranym producentem pomp hydraulicznych jest Bosch, a w szczególności następujące modele:

  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00.

Regeneracja pomp hydraulicznych czy wymiana pompy na nową – na co się zdecydować?

Jak już wiemy, kiedy dojdzie do awarii, mamy kilka opcji rozwiązania problemu. Regeneracja pomp hydraulicznych to najtańsze rozwiązanie, a jeśli połączymy je z regularnymi przeglądami oraz naprawą bieżących usterek, możemy znacznie wydłużyć żywotność pompy i zminimalizować ryzyko powstania poważnej awarii. Biorąc jednak pod uwagę zakup używanej i zregenerowanej pompy, musimy pamiętać, aby upewnić się, czy sprzedawca jest rzetelny i nie sprzeda nam wadliwej części. Warto też sprawdzić dokładnie wszystkie podzespoły, a w szczególności zastosowane uszczelnienia, ponieważ każda nieszczelność pompy powoduje utratę ciśnienia, która prowadzi do utraty mocy maszyny.

W ostateczności możemy się także zdecydować na najdroższą z opcji, a więc zakup nowej pompy. Wiąże się to jednak z ogromnym wydatkiem, ale rozwiązanie jest pewne i gwarantuje nam bezawaryjność całego układu przez wiele lat.

Nowa pompa hydrauliczna – cena

Koszt nowej pompy to naprawdę spory wydatek. Typowa pompa A10 sprowadzona prosto od producenta to koszt około 22 tysięcy złotych netto. Warto też mieć na uwadze, że producenci nie są chętni do udzielania jakichkolwiek rabatów. Poza tym czas dostawy do naszego kraju wiąże się z długimi tygodniami oczekiwania. W serwisie Banat oferujemy jednak możliwość zakupu pomp hydraulicznych od ręki za cenę około 14 tysięcy złotych netto. Nowa pompa to niezaprzeczalnie gwarancja bezawaryjnej pracy przez wiele lat. Jeżeli jednak cena pompy jest zbyt wysoka lub trudno o jej zakup, zregenerowana pompa hydrauliczna z okresem gwarancji powinna nas zadowolić.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany