Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Sufit podwieszany jest w dzisiejszych czasach konstrukcją bardzo popularną. Nikogo to specjalnie nie dziwi, gdyż nadaje on pomieszczeniu bardzo ładny wygląd oraz jest stosunkowo łatwy w malowaniu i późniejszym utrzymaniu. Taka konstrukcja jest zazwyczaj oparta o stalowe stelaże, do których następnie mocowane są płyty gipsowe. Czy jednak zawsze możemy rozpocząć montaż takiego sufitu?

Trzeba wpierw dobrze wiedzieć, z jakim rodzajem stropu mamy do czynienia. Jeżeli jest on drewniany, to sytuacja nieco się komplikuje, gdyż drewno nie jest tak mocne jak beton. Sufit podwieszany raczej nie jest wielkim ciężarem, lecz należy zapewnić mu mocowanie do stabilnych elementów w konstrukcji stropu. Jeżeli mówimy o stropie drewnianym, to najlepiej nadadzą się belki nośne. Niestety, są one najczęściej ukryte pod tynkiem, więc wpierw dobrze wykonać próbne nawiercenia, dzięki którym sprawdzimy grubość takiego materiału. Istnieją również bardziej nowoczesne metody, czyli urządzenia pozwalające wykrywać masywne drewniane belki.

Kiedy już mamy ocenioną całą sytuację, to możemy przystąpić do pracy. Osadzamy stelaż przy użyciu wkrętów do drewna o średnicy przynajmniej 6 mm. Mocowanie stelaża może nastręczyć kilku problemów. Jeżeli okaże się, że strop posiada jednak konstrukcję murowaną lub betonowaną, to do montażu należy wykorzystać metalowe dyble. Strop może być również wypełniony cegłą dziurawką lub pustakami – wtedy należy do mocowania wykorzystać dyble skrzydełkowe lub uchylne. Mocowania do stropu powinny być rozmieszczone w maksymalnej odległości 90 cm wzdłuż głównych profili oraz 1 metr między tymi profilami, o ile płyty zamierzamy mocować na dwupoziomowym stelażu. Jeżeli interesuje nas tylko i wyłącznie układ o jednym poziomie, to odległości pomiędzy profilami powinny wynosić maksymalnie 50 cm, zaś ich mocowanie do sufitu powinno być wykonane maksymalnie co 90 cm.

Jak widać, sufit podwieszany nie jest bardzo skomplikowany w swojej konstrukcji i dlatego właśnie stał się tak popularny. System ociepleń jaki oferuje ta metoda również jest całkiem dobry, gdyż dodatkowo zatrzymuje ciepło w naszym domu lub mieszkaniu. Warto to również wziąć pod uwagę podczas rozmyślań nad sufitem w nowym lokalu.

Kategorie: Budowa i Remont

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany