Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Drewniane schody mogą być prawdziwą ozdobą domu. Żeby jednak tak się stało, trzeba o nie odpowiednio dbać przez cały okres użytkowania. Zobacz, czym czyścić drewniane schody, by nie straciły na swoim wyglądzie!

Czym NIE czyścić schodów z drewna?

Biorąć pod uwagę drewniane schody, nigdy nie traktuj stopni środkami chemicznymi, które mogą spowodować rozległe zniszczenia. Nie używaj zatem preparatów o właściwościach żrących, które niszczą zarówno lakier na nawierzchni schodów, jak i to, co znajduje się w środku stopni. Gdy tak się stanie, trudno będzie przywrócić schodom dawny wygląd i konieczna może okazać się wymiana na nowe. Nie wolno również do czyszczenia schodów używać mopu nasączonego dużą ilością wody, bo zostaną trwałe smugi.

Czego można zatem używać do pielęgnacji schodów z drewna?

Woda jest ok, ale w umiarkowanych ilościach – do jej aplikacji używaj ściereczki. Najlepszym rozwiazaniem będzie jednak pielęgnacja specjalnymi środkami przeznaczonymi do lakierowanego drewna. Nie dość, że perfekcyjnie eliminują zabrudzenia, to jeszcze zapobiegają ścieraniu się. Wybieraj jednak te bez zawartości wosku – nie będziesz musiał szlifować nawierzchni stopni podczas całkowitego remontu schodów drewnianych.

Pamiętaj!

Drewniane schody niekoniecznie muszą być wykonane w całości z drewna. Świetnym przykładem są balustrady, które często robi się z innych materiałów, np. z metalu czy ostatnio bardzo popularnego, nowoczesnego szkła. Warto też zadbać o ten element schodów, bo wszystko tak naprawdę wpływa na ich prezencję. Dlatego o czystość szklanych balustrad zadbaj w ten sam sposób, jak dbasz o szyby w oknach – po prostu przetrzyj je ściereczką nasączoną wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń albo wilgotną ściereczką z mikrofibry. Jeśli chcesz, możesz oczywiście użyć specjalnych preparatów do mycia szyb – w tym przypadku musisz jednak pamiętać o jednej rzeczy. Nie zostawiaj ów środka na powierzchni szkła do wchłonięcia. Czyste balustrady bez smug zapewni jedynie staranne spłukanie preparatu wodą.

Powyższe rady sprawdzą się w przypadku różnych rodzajów drewna. Dbaj o nie niezależnie od tego, czy są zrobione z polskiego buku i jesionu, czy z egzotycznych gatunków drzew. Powodzenia!

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany