Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Osoby stosujące piece na paliwa stałe zawsze stają przed trudnym wyborem rodzaju opału, którym będą go opalać. W większości wyboru tego dokonujemy już na etapie wyboru technologii i projektowania kotłowni. Każdy piec jest zazwyczaj dostosowany do spalania określonego rodzaju opału i wszelkie przeróbki w jego budowie, choć możliwe, to są niewskazane. Dlatego niezwykle ważnym aspektem jest dobór opału o odpowiednich parametrach i wysokiej jakości, który pozwoli na prawidłowy przebieg procesu spalania i dłuższą eksploatację pieca.

Obecnie na rynku polskim dostępne są rozwiązania na różnorodne paliwa stałe: węgiel, pellety, brykiety, drewno itp. W każdym z tych przypadków liczy się przede wszystkim jakość stosowanego paliwa. Złej jakości opał może powodować poważne trudności w utrzymywaniu temperatury i konserwacji kotła. Dzieje się tak z powodu nieodpowiednich parametrów, zawartości lepików, smoły i innych substancji niepożądanych, które zaburzają przebieg procesu spalania i odkładają się  w palenisku i innych elementach. Każdy milimetr grubości takie powłoki osadowej mniejsza efektywność ogrzewania i powoduje straty nawet na poziomie kilkunastu procent. Jeśli powierzchnia domu jest duża, ogrzewamy także wodę na cele użytkowe i do tego temperatura na zewnątrz spadnie dość znacznie może to spowodować spadek temperatur w pomieszczeniach.

Aby uniknąć takich sytuacji, powinniśmy regularnie czyścić nasz piec, a na co dzień stosować opał o sprawdzonych parametrach. Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o możliwościach naszej instalacji, jest oczywiście wartość opałowa. Im wyższa, tym lepiej, jednak zbyt wysoka może sprawić, że dany węgiel lub inne paliwo uszkodzi elementy paleniska, lub inne elementy kotła doprowadzając nawet do jego całkowitego zniszczenia. Dlatego niezwykle ważne jest dobranie kaloryczności do naszych potrzeb i możliwości eksploatacyjnych. Innym czynnikiem jest zawartość  popiołu, która informuje nas o ty, ile popiołu pozostanie w popielniku po spaleniu określonej ilości opału. Im niższa, tym lepiej, choć popiół reguluje również przebieg procesu spalania. Specyfika określonych paliw sprawia, że różnie przedstawia się stosunek popiołu do spalanego paliwa, ale nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie tego odpadu. Ostatnim z ważnych czynników jest zawilgocenie. Decyduje ono o efektywności spalania. Nawet węgiel, który wydaje się całkowicie suchy, posiada w sobie zawarty pewien procent wilgoci i jest to zjawisko normalne. Jednak jeśli opał jest po prostu mokry, to oznacza, że jego użytkowanie może być uciążliwe. Pewnym wyjątkiem jest tutaj miał węglowy, który zazwyczaj trafia do pieca zwilżony. Decyduje o tym specyfika spalania tego paliwa.

Kupując węgiel czy inny rodzaj opału, nie ważne, czy w składzie stacjonarnym czy przez internet, powinniśmy zwracać uwagę na te czynniki, a jeśli nie są one odpowiednio wyeksponowane – pytać o nie sprzedawcę. Niektóre składy, zarówno internetowe, jak i lokalne, kontrolują oferowany towar i zlecają jego okresowe badania, z których wyniki dołączają do sprzedawanego produktu w postaci certyfikatów. Przykładem takiego składu internetowego jest icieplo.pl, który dostarcza takie certyfikaty dla każdej zamówionej palety towaru. Pamiętać też musimy, że często internetowe składy sprzedają swój towar w workach. Trudniej jest wówczas ocenić jego jakość bezpośrednio po dostawie. Pamiętajmy, że jeśli sprawdzimy opał i będzie on niepełnowartościowy (nie będzie się palił, będzie zanieczyszczony, nie będzie to opał, który zamówiliśmy, ale inny rodzaj opału) mamy prawo zwrócić taki towar i domagać się jego wymiany lub zwrotu pieniędzy.

Niektóre składy, które stawiają na jakość swoich produktów i uczciwość oraz profesjonalizm w obsłudze swoich klientów zapewniają również możliwość darmowego zwrotu towaru w wyżej wymienionych przypadkach. Oczywiście trzeba przejść odpowiednią procedurę reklamacyjną, ale w oczywistych sytuacjach racja leży po stornie klienta, a sprzedawca ma obowiązek to uszanować. Przykładem składu, który zapewnia możliwość darmowego zwrotu jest wspomniany wyżej icieplo.pl. W obecnej ofercie tej firmy znajdują się różne sortymenty węgla: węgiel gruby, ekogroszek i miał węglowy, ale każdy z tych produktów posiada swój własny certyfikat. Zauważmy, że żaden z tych certyfikatów nie został wystawiony przez sam sklep, ale przez firmy od niego niezależne.

Kategorie: Slider, Wiadomości

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany