Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Energia elektryczna jest w dzisiejszych czasach niezmiernie ważna. Dostarcza się ją do każdego domu i mieszkania, niezależnie czy mieszkamy w wielkim mieście, czy na przysłowiowym końcu świata. Prąd może okazać się jednak niebezpieczny, jeśli nie będziemy obchodzić się z nim z należytym respektem. W to wchodzi przede wszystkim robienie regularnych przeglądów instalacji i naprawianie ewentualnych usterek.

Eliminacja zagrożeń

Prąd daje nam bardzo wiele możliwości, pozwala używać sztucznego światła, telewizora, komputera, różnych urządzeń, ale z drugiej strony jest groźny. Bezpośrednie porażenie przy napięciu 230 V zwykle kończy się śmiercią. Źle wykonana instalacja może też stwarzać ryzyko pożaru. Wobec tego konieczna jest odpowiednia ochrona przeciwporażeniowa i przeciwpożarowa, która spełniona jest tylko wtedy, gdy cały układ jest sprawny. Konserwacja instalacji elektrycznej powinna być wykonywana przy okazji okresowych przeglądów, jeżeli cokolwiek wyjdzie na nich nie tak. Przegląd taki jest obowiązkowy i należy wykonywać go przynajmniej raz na pięć lat. W blokach mieszkalnych spółdzielnie same dbają o wysłanie do nas elektryków, jednak w domu jednorodzinnym samodzielnie musimy zadbać o wykonanie badań we właściwym czasie.

Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli cokolwiek dziwnego dzieje się w instalacji, powinniśmy natychmiast wykręcić bezpieczniki i zawołać wykwalifikowanego elektryka. Złe działanie objawiać się może przygasającym bądź mrugającym światłem, słyszalnym iskrzeniem np. z gniazdka elektrycznego, z przełącznika lampy sufitowej, czy też z puszki rozdzielczej, a nawet samej rozdzielnicy zawierającej bezpieczniki. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości konserwacja elektryczna powinna być wykonana natychmiast, by nie narażać życia i zdrowia domowników, którzy mogliby zostać porażeni prądem, lub też mogłoby dojść do pożaru.

Pamiętajmy, by nigdy przeciągać terminów badań instalacji. Co prawda prawo nie przewiduje bezpośrednio za to kar, jednak mając np. ubezpieczony dom, w sytuacji gdy będziemy chcieli skorzystać z odszkodowania, firma na pewno poprosi nas o przedstawienie wszystkich wymaganych dokumentów. Wśród nich będzie protokół z badania instalacji elektrycznej. Nie mając go, możemy pożegnać się z prawem do odszkodowania, nawet mając wykupioną i opłaconą polisę.

Kategorie: Instalacje

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany