Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Często zastanawiamy się , kiedy na przykład planujemy remont, lub posiadamy firmę remontowo wykończeniową jakie najlepsze urządzenie sprzątające wybrać. Myślimy tu oczywiście o odkurzaczu , który poradzi sobie z jednym z najgorszych drobnych pyłów a mianowicie z pyłem klasy M zwanym potocznie pyłem gipsowym.

Maszyny sprzątające dostępne na rynku , posiadają specjalne filtry HEPA, które zabezpieczają je przed uszkodzeniami , które powstają na skutek dostania się pyłu przez filtr do silnika, zacierając go w dosłownie chwilę. Jednym z podstawowych pytań jakie sobie zadajemy jest czy wybrać odkurzacz przemysłowy workowy czy bezworkowy. Z góry podpowiemy Wam drodzy czytelnicy , że najlepszym rozwiązaniem jest wersja workowa.

Dlaczego ? Otóż nawet najlepszy i najdroższy filtr HEPA nie zatrzyma drobnego pyłu w całości, a specjalne flizelinowe worki już tak. Odkurzacze przemysłowe do gipsu, wyposażone są również w specjalne otrząsacze do gipsu, dzięki którym w razie utraty siły ciągu jesteśmy w stanie uwolnić filtr z zanieczyszczeń. Dzięki stosowaniu specjalnych odkurzaczy do pracy ze szlifierkami możemy utrzymać pełen porządek podczas szlifowania ścian. Oprócz standardowych funkcji do których takie narzędzia zostały stworzone, możemy również wykorzystać je do sprzątania na sucho czy mokro.

Na sucho czyli do odkurzania jakichkolwiek powierzchni czy to warsztatowych, czy garażowych. Na mokro czyli dzięki tym sprzętom , jesteśmy w stanie wyczyścić powierzchnie na których na przykład rozlała nam się woda czy inna ciecz. Specjalne pływaki które są zamontowane poniżej poziomu silnika zabezpieczają odkurzacze przed ich przepełnieniem , rozłączając je w momencie osiągnięcia wysokiego poziomu wody w zbiorniku. Odkurzacze przemysłowe, zwane dalej odkurzaczami warsztatowymi mają różną moc plasującą się pomiędzy 1000-3600W. Musimy drodzy czytelnicy rozróżnić jedną bardzo ważną kwestię , którą jest moc na przykład 1200W odkurzacza domowego a 1200W odkurzacza przemysłowego.

Diabeł tkwi w szczegółach, którymi w tym przypadku są siły ciągu / ssania. Odkurzacze domowe mają zwykłe silniki , które mimo 1200W nie są w stanie wygenerować takiej mocy jak specjalnie zaprojektowane turbiny odkurzaczy przemysłowych. Tak więc bardzo ważnym parametrem w tak zwanej „przemysłówce” zawsze była siła ciągu a nie moc silnika. Kolejnym bardzo ważnym atrybutem jest gniazdo na elektronarzędzia, bez którego odkurzacz przemysłowy jest praktycznie bezużyteczny kiedy chcemy go wykorzystać razem z na przykład szlifierką do gipsu. Gniazdo na elektronarzędzia powinno mieć minimum 1800W, gdyż takie zapotrzebowanie na energię posiadają właśnie elektronarzędzia. Jest jeszcze jedna rzecz z serii Must Have, czyli funkcja automatycznego startu z elektronarzędziem.

Wyobraźmy sobie , że wchodzimy na drabinę z na przykład szlifierką i zapominamy włączyć odkurzacza, wtedy czeka nas ponowne zejście i jego załączenie. I to właśnie wtedy zbawienną jest funkcja automatycznego uruchomienia odkurzacza za pomocą podłączonego do niej elektronarzędzia. W przypadku pił czy to ukośnic, czy tarczowych stosowanych w zakładach stolarskich, ta funkcja znajduje swoich zwolenników. Kiedy mamy do pocięcia kilka desek i za każdym razem mielibyśmy włączać i wyłączać odkurzacz , byłoby to bardzo niewygodne i niekomfortowe. Przemysłowe odkurzacze profesjonalne, to również najwyższa jakość wykonania. W modelach od tych „prawdziwych” producentów, zbiorniki wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu przez wiele lat zachowują najwyższą trwałość i jakość. Akcesoria i rury wykonane z najtwardszego ABS-u , o średnicach spełniających europejskie standardy, co za tym idzie, dostęp do nich jest niemalże na wyciągnięcie ręki w tysiącach punktów sprzedażowych.

Odkurzacze przemysłowe do gipsu występują również w wersjach akumulatorowych. Pytanie nasuwa się jedno czy takie rozwiązanie jest warte uwagi czy nie? Z punktu widzenia amatora być może tak, ponieważ na pracę z tego typu odkurzaczem nie poświęcimy aż tyle czasu ile profesjonalna , specjalistyczna firma remontowo wykończeniowa, która pracować nim będzie chciała cały dzień. Jak wiemy w akumulatorowych wersjach odkurzaczy do gipsu najdroższa jest sama właśnie bateria, która wystarczy maksymalnie do dwóch – trzech godzin w zależności od ich pojemności. Sami widzicie , że tak naprawdę odkurzacze przemysłowe akumulatorowe do gipsu to raczej słabe rozwiązanie i bardzo wysokie koszty utrzymania i eksploatacji.

Przy wyborze takiego odkurzacza warto również zwrócić uwagę na pojemność zbiornika. Im większy tym dłużej możemy pracować. Większy mamy na myśli od 65 litrów do 80 litrów, a takie pojemności to już super mocne odkurzacze przemysłowe dwu i trzy silnikowe, które mogą pracować bez przerwy nawet cały dzień, dzięki dwóm lub trzem niezależnie pracującym turbinom. Te największe modele, a konkretnie niektóre modele nie posiadają otrząsaczy filtra, ale w zamian za to posiadają specjalne filtry membranowe, dzięki czemu nie musimy stosować już worków filtracyjnych do drobnych pyłów. Z modeli dostępnych na rynku godnymi uwagi są trzy modele od holenderskiej firmy Euromac a konkretnie model Eurom Force 1420 o mocy 1400W, z 20 litrowym zbiornikiem, dużym zmywalnym filtrem HEPA oraz gniazdem na elektronarzędzia i z otrząsaczem filtra w cenie 399zł. Kolejnym już tym większym i mocniejszym jest Eurom Force 2070.

Jest duży odkurzacz przemysłowy z membranowym filtrem, dwoma turbinami o mocy 1200W każda, pracującymi razem lub niezależnie. Odkurzacz osadzony na specjalnym wózku transportowym, dzięki czemu w prosty sposób przewieziemy go z miejsca na miejsca i opróżnimy duży 65 litrowy zbiornik. Odkurzacz w cenie 1249zł. Trzecim najmocniejszym już odkurzaczem do sprzątania jest Eurom Force 3080. Jest to najsilniejsza i największa dostępna opcja od holendrów w cenie 1499zł, z trzema niezależnie pracującymi turbinami o łącznej mocy aż 3600W. Tego typu rozwiązanie idealnie sprawdza się w zastosowaniu hotelarskim, oraz innym gdzie wymagana jest duża pojemność zbiornika dla komfortowej pracy. Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest model odkurzacza od włoskiego koncernu Annovi Reverberi o symbolu AR 3460. Odkurzacz oscylujący w przedziale cenowym do 500zł, z gniazdem na elektronarzędzia, ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej , oraz z niepowtarzalnym filtrem membranowym bardzo rzadko występującym w małych odkurzaczach do szlifierek.

Wszystkie wyżej opisane modele odkurzaczy dostępne są u oficjalnego dystrybutora marek Eurom czy Annovi Reverberi w ofercie firmy Kanwod Invest ze Śremu pod Poznaniem, oraz w oficjalnym sklepie KT-24 pod adresem www.kt-24.eu

Słowem podsumowania, pamiętajmy aby zwracać uwagę czy urządzenie pochodzi z europejskiej dystrybucji czy jest po prostu tanim chińskim wyrobem, do którego w przyszłości nie otrzymamy ani akcesoriów, ani worków ani innych części zamiennych. Odkurzacze do gipsu są szczególnie narażone na uszkodzenia i szybkie zużywanie się podzespołów.

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany