Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Wszelkie testy wskazują na to, że dobrze ocieplone poddasze, pozwala zatrzymać nawet 25% strat ciepła. Jest to zatem niezwykle istotny obszar w całej termoizolacji budynku. A zminimalizowanie strat ciepła to nie tylko mniejsze koszty poniesione na ogrzewanie budynku, ale również znacznie wyższy komfort mieszkania. Jak ocieplić poddasze? To proste. Pianką poliuretanową!

Ocieplanie poddasza – ważniejsze, niż myślisz

Ocieplanie poddasza niestety nadal traktowane jest po macoszemu. Również przez deweloperów, którzy wybierają materiały niespełniające swoich funkcji w dłuższej perspektywie. To generuje kolejne koszty. – Jak nie trudno się domyślić, izolacja po jakimś czasie przestaje chronić przed stratami ciepła, powstają mostki termiczne, przez które ciepło ucieka. Wielu mieszkańców decyduje się wówczas na zdjęcia wykonane kamerą termowizyjną – na których czarno na białym widać, że winowajcą strat jest zła izolacja dachu. To rodzi spory i koszty związane z poprawianiem tego obszaru przez dewelopera. A gdyby od razu wybierano naprawdę trwałą izolację, problemów by nie było. – mówi Artur Chudzicki z firmy izolpiana.pl, która oferuje izolacje poddaszy pianką poliuretanową.

Jak ocieplić poddasze?

Ocieplanie poddasze polega na umieszczaniu materiału izolacyjnego pomiędzy przestrzeniami więźby dachowej. Tu zasada jest prosta. Izolacja musi być tak szczelna, by nie dopuszczać do powstawania mostków termicznych, przez które ciepło uciekałoby. Dlatego materiał wybrany do izolowania poddasza musi być elastyczny, równomiernie pokrywać całą izolowaną powierzchnię oraz idealnie dopasowywać się do wszelkich nierówności, zagłębień. – Materiał izolacyjny do poddasza musi szczelnie pokrywać całą powierzchnię, również trudno dostępne miejsca, wszelkie szczeliny i nierówności – mówi Artur Chudzicki z serwisu Izolpiana.pl.

Co najczęściej wybieramy do uszczelniania poddaszy? – Polacy nadal są przekonani, że tradycyjne metody ocieplania poddasza są najskuteczniejsze. A nie jest to prawdą. Wybierając wełnę mineralną musimy przecież pamiętać o tym, że materiał ten dosyć szybko traci swoje właściwości izolacyjne, odkształca się i w efekcie powoduje powstanie mostków termicznych. Tradycyjne – popularne materiały izolacyjne są również trudne do zamontowania, a wykonana za ich pomocą izolacja nie tylko nie jest idealna, ale także jest czasochłonna. Dlatego tez coraz większą popularność zdobywa pianka poliuretanowa, która ma doskonałe parametry, nanosi się ją specjalnym urządzeniem – bardzo szybko – i jest izolacją na lata – dodaje Artur Chudzicki (Izolpiana.pl).

Ocieplanie poddaszy – jaki materiał wybrać?

Wśród materiałów izolacyjnych do ocieplania poddaszy prym wiodą: wełna mineralna, styropian i zdobywająca coraz większą popularność pianka poliuretanowa. Czym odznaczają się te materiały? Oto krótkie podsumowanie:

  • Styropian: nadal najpopularniejszy materiał izolacyjny, nie tylko do ocieplania poddaszy, ale także do wykonywania termoizolacji całego domu. Materiał ten pomimo tego, że ma dosyć dobre właściwości termoizolacyjne, nie sprawdza się jako izolator akustyczny. Ponadto jest łatwopalny, przez co w razie pożaru stwarza dodatkowe ryzyko. Współczynnik przewodnictwa ciepła styropianu grafitowego wynosi 0,033 W/m2.
  • Wełna mineralna: Jest częściej używana do ocieplania poddaszy – jest bardzie elastyczna, łatwiej ją dopasować do kształtu poddasza, wszelkich szczelin i nierówności. Jest niepalna i zapewnia również izolację akustyczną. Jej współczynnik przewodnictwa ciepła (w zależności od rodzaju) wynosi 0,024-0,0398 [W/m2].
  • Izolacja pianką poliuretanową: zwana również izolacją natryskową, wykonuje się ją specjalnym urządzeniem, które nanosi materiał równo na izolowaną powierzchnię.  Zapewnia zarówno izolacje termiczną, jak i ma doskonałe parametry do izolacji akustycznej. Jej współczynnik przewodnictwa ciepła wynosi XX W/m2.

Dobrze zaizolowane poddasze to klucz do sukcesu. Nie tylko zapewnia oszczędności, zmniejszając nakłady poniesione na ogrzewanie, ale także zapewnia izolację akustyczną i tym samym poprawia komfort mieszkania i użytkowania budynku. Warto zatem wybrać materiał, który to wszystko zapewni.

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany