Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Każdy rodzaj metalu, żeby mógł znaleźć zastosowanie w dowolnej dziedzinie współczesnego życia musi wcześniej zostać poddany odpowiedniej technologii obróbki. Jej zadaniem jest jego zmiana właściwości fizycznych bądź chemicznych poprzez zastosowanie specjalnych procesów technologicznych. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest poddanie metalu obróbce skrawaniem.

Ten rodzaj obróbki obejmuje dwa procesy technologiczne. Pierwszym z nich jest obróbka wiórowa, która polega na uzyskaniu wymaganego kształtu metalu poprzez usuwanie jego nadmiernej ilości odpowiednimi narzędziami skrawającymi. Są to specjalne maszyny, które znane są pod potoczną nazwą obrabiarek. Drugą metodą jest proces obróbki ściernej. Aby uzyskać wymagany kształt metalu, pododawany jest on obróbce wykorzystującej narzędzia z ziarnem ściernym. Obróbkę ścierną wykonuje się najczęściej przy zastosowaniu specjalnie do tego celu przeznaczonych tarcz, osełek, płócien ściernych, past oraz papieru. Ze względu na olbrzymie zapotrzebowanie na tego rodzaju obróbkę metalu firmy świadczące usługi w tym zakresie znajdują olbrzymie zainteresowanie rynkowe.

Analizując potrzeby na usługi związane z obróbką skrawaniem decyzja o otworzeniu firmy o tym profilu wydaje się bardzo przemyślanym i intratnym posunięciem.

Działalność gospodarcza w zakresie obróbki skrawaniem wymaga odpowiednich nakładów finansowych. Nie wystarczy znalezienie odpowiednio zlokalizowanego lokalu, który ze względu na generowanie dość wysokiego poziomu hałasu powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od budynków mieszkalnych. Należy go również odpowiednio dostosować do charakteru świadczonych usług i wyposażyć w wymagane urządzenia i maszyny. W pierwszej fazie prowadzenia działalności można zdecydować się na maszyny używane, których zakup nie wygeneruje zbyt dużych kosztów. Przy inwestowaniu w odpowiedni park maszyn warto przemyśleć możliwość skorzystania z dofinansowania na otworzenie działalności gospodarczej. W przypadku braku doświadczenia w świadczeniu tego rodzaju usług należy koniecznie zadbać o wybór wykwalifikowanej załogi, której umiejętności szybko zagwarantują zainteresowanie rynkowe.

Otworzenie firmy zajmującej się obróbką skrawaniem metalu nie ogranicza się jedynie do zapewnienia lokalu i jego wyposażenia. Wymagane jest również przeprowadzenie jeszcze do niedawna dość skomplikowanej procedury urzędowej.

Mimo wciąż upraszczanej procedury związanej z otworzeniem własnej firmy, w dalszym ciągu przed rozpoczęciem działalności gospodarczej należy poświęcić chwilę czasu na przeprowadzenie wymaganych przez polskie prawo formalności.

Bez względu na rodzaj firmy obowiązujące regulacje prawne wymagają w pierwszej kolejności od przyszłego przedsiębiorcy dokonania wpisu do Centrali Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Czynność tę można wykonać drogą mailową przysyłając pod wskazany adres wypełniony formularz CEIDG. Jest to jednocześnie wniosek o nadanie firmie numeru NIP, zgłoszenie do Urzędu Skarbowego formy opodatkowania, a nawet zgłoszenie się do ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania działalności gospodarczej jakie wymaga Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na koniec warto również zadbać o wcześniejsze rozreklamowanie swoich usług i zaoferowanie promocyjnych cen, by od pierwszego dnia działalności cieszyć się zamówieniami zapewniającymi oczekiwany dochód.

Artykuł przygotowany przez firmę APJ Sikora z Częstochowy zajmującą się precyzyjną obróbką metali.

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany