Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Jeżeli planujesz wybudowanie nowego domu lub właśnie stałeś się szczęśliwym nabywcą własnej nieruchomości, na pewno jedną z rzeczy, nad którą się zastanawiasz, jest zakup odpowiedniego dachu. Patrząc na statystyki, większość Polaków decyduje się na blachodachówkę lub blachę płaską. Aby zakup był udany, warto poszukać materiału, który jest nie tylko efektowny wizualnie, ale przede wszystkim trwały. Najlepszym rozwiązaniem jest dobór rodzaju blachy względem usytuowania domu oraz kształtu dachu. Zapraszamy do lektury.

Kształt dachu

W przypadku prostej formy dachu z blachy dobrym rozwiązaniem jest po prostu nie przepłacać. Pokrycia wielkoformatowe jak na przykład blachodachówka w arkuszach lub blacha płaska w zwojach, lub panelach będzie doskonałym wyborem. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że nie musisz martwić się o straty materiału i czas jego układania.

Jeżeli jednak dach na Twoim domu ma skomplikowaną budową, lepszą opcją jest wybór pokrycia modułowego lub w postaci paneli. Warto zapamiętać, że aby dopasować moduł do szerokości połaci, wystarczy podłożyć go pod ten wcześniej zamontowany o taką liczbę fal, jaka niezbędna jest w danym miejscu.

Położenie domu

Niezwykle istotne w kontekście zakupu pokrycia dachowego jest położenie domu. Kwestie związane ze strefą obciążenia wiatrem i śniegiem są takie same jak dla domu, na którym ułożono pokrycie z dachówek. W takim przypadku, o sposobie montowania powinien zadecydować projektant. Eksperci przypominają również, że pokrycia wykonane z ocynkowanej blachy stalowej są najczęściej zabezpieczone przez specjalnie dobrane do nich powłoki. Dzięki temu nie musisz się obawiać o korozję, utratę koloru pod wpływem działania promieni słonecznych czy innymi problemami związanymi z trwałością produktu.

Waga jest ważna

Kolejnym istotnym czynnikiem jest też waga produktu. Dla porównania, pokrycia wykonane z blachy potrafią być kilkakrotnie lżejsze niż dachówki ceramiczne czy cementowe. Warto jednak dodać, że nie ma to większego znaczenia więźby dachowej. Jej obliczenia, przede wszystkim przekrój krokwi zależy od pokrycia dachowego jedynie w minimalnym i nieznaczącym stopniu. Biorąc pod uwagę klimat panujący w naszym kraju, więźba ma za zadanie utrzymać nie tylko ciężar dachówek lub blachy z warstwą wstępnego krycia, ale w głównej mierze obciążenie wywołane zalegającym na dachu śniegiem lub naprężenie związane z silnym wiatrem.

Podsumowanie

Decydując się na zakup dachu z blachy, warto pamiętać o tym, że oszczędzanie na tak ważnym elemencie po prostu nie ma sensu. Jeżeli naszym pragnieniem jest to, aby produkt wytrzymał jak najdłużej, zachowując przy tym wszystkie niezbędne właściwości, warto postawić na sprawdzony dach z blachy. Dzięki temu nie będziesz musiał naprawiać go lub wymieniać po krótkim czasie.

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany