Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Kruszywa wykorzystuje się w codziennym życiu w celu budowy domów, jako podłoże pod drogi, do produkcji betonu i asfaltu. Ponadto niektóre rodzaje to doskonały element dekoracyjny podwórek i ogrodów, natomiast drobny żwir może stanowić doskonałą podstawę dla skalnych kwiatów lub zapobiegać wyrastaniu chwastów. Wszelkiego rodzaju kruszywa są obecne w wielu dziedzinach naszego życia. Pomimo tak wszechstronnego zastosowania wiedza na ich temat jest raczej minimalna – mało kto zastanawia się jak powstały i skąd pochodzą.

- Kruszywa drogowe, jak już właściwie sama nazwa wskazuje, to materiały mające swoje zastosowanie w budownictwie i przy remontowaniu różnego rodzaju odcinków drogowych. Stosuje się w nim wiele rodzajów i mieszanek różnego rodzaju materiałów, a ich głównym zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie mocnego i trwałego podłoża, które zapewni bezpieczeństwo wszystkim kierowcom poruszającym się po danej drodze – tłumaczy Arnold Kumór, Dyrektor Produkcji w KOSD.

Na kruszywa drogowe składają się przede wszystkim ziarniste materiały różnego pochodzenia – od naturalnych, przez sztuczne, po organiczne i nieorganiczne. Każda z odsłon charakteryzuje się określonym zestawem cech, które razem tworzą doskonałą mieszankę-surowiec do przeprowadzenia budowy nawierzchni drogowej. Wśród kruszyw drogowych wśród najchętniej stosowanych można wymienić kruszywa dolomitowe, wapienne, kwarcytowe, kliniec oraz żwir, piasek i łupek – z tym, że ostatnie trzy miesza się z innymi materiałami celem utworzenia zwartej i odpowiedniej struktury np. z betonem. Naturalnie dokonując zamówienia, możemy zadecydować o postaci, w jakiej kruszywo ma zostać do nas dostarczone. Warto wspomnieć o wyjątkowo cennym surowcu, który stanowi podstawę dla produkcji wysokiej jakości kruszywa drogowego i budowlanego. Mowa tu o serpentynicie antygorytowym, który ze względu na swoje właściwości, znajduje liczne zastosowania. Jego poszczególne rodzaje idealnie sprawdzą się przy podbudowach drogowych stabilizowanych mechanicznie, podłożu stabilizowanym pod nawierzchnie z kostki, warstwach wiążących, wyrównawczych i wzmacniających z betonu, kamieni hydrotechnicznym oraz kamieniach znajdujących zastosowania dekoracyjne. Ponadto idealnie sprawdza się jako kamień ogrodowy, materiał do produkcji waz, lichtarzy, przycisków, popielniczek itd. oraz galanterii kamiennej (do produkcji nagrobków, blatów stołów, mozaiki podłogowej i wiele innych). – Liczne zalety serpentynitu, między innymi dobra przyczepność do spoiw bitumicznych, niska gęstość nasypowa, czynią z niego wyjątkowy materiał do produkcji kruszywa drogowego. To niezwykle rzadki surowiec, który w Polsce wydobywa się jedynie w kopalni w Nasławicach. – tłumaczy Magdalena Woźniak, Manager ds. Jakości KOSD.

Kruszywa drogowe są ponadto idealnym materiałem formowania i zagęszczania terenu, wykonania wstępnej podbudowy i warstw wiążących dróg, utwardzenia placów i parkingów, korpusów ziemnych dróg samochodowych, a także przy budowie ciągów chodnikowych, produkcji betonu przemysłowego oraz kostki brukowej, krawężników oraz innych elementów betonowych.

Kategorie: Drogi i Mosty

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany