Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Kanalizacja to dla wielu z nas temat rzadko poruszany, dopóki coś nam się nie zepsuje – nie myślimy o rurach, syfonach i pionach. Jeśli jednak planujemy remont łazienki, lub jeżeli jesteśmy w trakcie budowania własnego domu, to wcześniej czy później wypadałoby poruszyć temat kanalizacji. Jak zatem zabrać się za montaż takiej instalacji, jakie wybierać materiały i co jest najważniejsze?

Przede wszystkim istotną rolę w tym procesie odgrywa grawitacja. Jednym słowem instalacja kanalizacyjna nie może być montowana poziomo, rury muszą mieć spadek o wartości od 2% do 3%. Oznacza to, że na jednym metrze rury muszą mieć skos około 2 lub 3 centymetrów. Nieodzowną kwestią prawidłowej instalacji jest także dobór odpowiednich materiałów. Liczy się nie tylko jakość rur, ale także ilość montowanych kolanek oraz ich kąt. Oczywiście im mniej kolanek tym lepiej, ścieki mogą swobodnie spływać, a w przypadku większej awarii lub jakiegoś zatoru rury łatwiej można przetkać specjalną sprężyną.

Jaki rozmiar i z jakiego materiału rury?

Jeżeli chodzi o wybór rur, to przeważnie wybiera się produkty z tworzyw sztucznych. Do najbardziej popularnych można zaliczyć rury z polichlorku winylu czyli ze znanego wszystkim PCV, do dyspozycji mamy także rury z polipropylenu oraz z polietylenu. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest także zastosowanie rur, które mają właściwości wyciszające, jeśli taka rura musi przechodzić przez jakieś strategiczne miejsce w domu, to prostu nie słychać zwyczajnego spłukiwania wody.

Kwestią do rozważenia jest także średnica montowanych rur. I tak na przykład niektórzy producenci sugerują klientom, że mniejsza rura to więcej miejsca w łazience i bardziej precyzyjne łączenie. Musimy jednak wiedzieć, że mniejsze rury są nieco droższe co nie oznacza, że będą lepsze. Dla kanalizacji najlepszym rozwiązaniem będzie rura o średnicy 50 mm. Po pierwsze ścieki będą mogły swobodnie spływać, a po drugie nie będziemy narażeni na częste zatory i przetykanie rur.

Optymalne łącznie rur w kanalizacji

Montując system kanalizacji należy także wybrać odpowiedni sposób łączenia rur. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest łączenie za pomocą gumowych uszczelek. Ta opcja jest doskonała na różne temperatury, bo rura może się kurczyć lub rozszerzać bez uszczerbku na łączeniu. Montaż instalacji kanalizacyjnej jest o wiele trudniejszy niż montaż instalacji wodnej. Rozłożenie rur uzależnione jest od podejścia, od długości i od różnych załamań.

Kategorie: Instalacje

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany