Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Przygotowanie chodników, ścieżek, podjazdów wymaga zastosowania odpowiednich materiałów, które w takim miejscu będą zarówno dobrze się prezentować jak i też będą charakteryzować się tym, że będą wytrzymałe.

Dlatego zarówno kostka brukowa jak i też płyty chodnikowe to przykład takich materiałów, których zastosowanie pozwala osiągnąć właśnie oba te cele i ostatecznie można przygotować ładnie wyglądającą przestrzeń, która będzie również przez wiele lat w świetnym stanie technicznym. Aby jednak dało się uzyskać taki efekt koniecznie trzeba w odpowiedni sposób kostkę brukową czy płyty chodnikowe ułożyć. Wymaga to należytego przygotowania przestrzeni.

Przygotowanie podłoża pod kostkę brukową

Niezależnie czy układana będzie kostka brukowa czy kostka chodnikowa należy pamiętać o dobrym przygotowaniu miejsca, gdzie ten materiał będzie układany. Pod ułożenie kostki należy bowiem przygotować odpowiednie koryto, w którym znajdzie się podbudowa w postaci kamieni/żwiru, następnie dopiero piasek, na którym kostka będzie układana. Głębokość tej podbudowy to kluczowa sprawa, jeśli chodzi o późniejszą wytrzymałość takiej kostki.

To jak głębokie ma być koryto, w którym znajdzie się podbudowa jest uzależnione od tego jak dana kostka będzie użytkowana. Jeśli przygotowujemy ściekę przed domem czy też ścieżki w ogrodzie to wystarczy zazwyczaj 15-20 cm głębokości, by stworzyć warunki, w których kostka będzie się dobrze zachowywać. Jeśli jednak układać będziemy podjazd, po którym będą poruszać się samochody, samochody ciężarowe to w takim przypadku niekiedy będzie trzeba postarać się o nawet pół metra głębokości, by przygotować należytą podbudowę.

Odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu

Jeśli więc chcemy układać kostkę brukową rzeczywiście warto będzie zadbać o stworzenie takich warunków, w których będziemy mieli pewność, że kostka będzie ładnie się prezentować i nie będzie dochodziło do jej zapadania po pewnym czasie. Jeśli nie do końca jesteśmy świadomi tego jak powinno się kostkę brukową układać to wart skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zaprojektują dla naszych potrzeb odpowiedni sposób ułożenia i zajmą się jego realizacją. W ten sposób można mieć gwarancję, że wszystko będzie funkcjonowało jak należy.

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany