Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Ponieważ temperatury znacznie wzrosły w ostatnich latach, coraz więcej osób decyduje się na instalację klimatyzatora w domu lub mieszkaniu. Niestety duża część po montażu zapomina, że układ powinien być regularnie konserwowany, a także powinny być przeprowadzane jego naprawy, na przykład w razie pojawienia się jakiegoś wycieku czynnika chłodzącego.

Sprawdzamy jakie czynności należy regularnie wykonywać, by klimatyzacja mogła działać sprawnie i bezawaryjnie przez długie lata.

Uzupełnianie czynnika

Co trzeba przede wszystkim regularnie robić przy „klimie”, to uzupełniać w niej czynnik. Ten ucieka z układu głównie poprzez fakt, że panuje w nim ogromne ciśnienie, dochodzące po stronie „gorącej” nawet do ponad 50 barów. Powoduje to, że nawet mikroskopijne nieszczelności stają się problematyczne i czynnik przez nie bardzo powoli, ale jednak ucieka. Dlatego też instalacja klimatyzacji wymaga regularnej kontroli ilości czynnika, ponieważ wraz z nim po układzie rozprowadzany jest także specjalny olej, który smaruje sprężarkę i nawilża uszczelnienia. Obniżający się poziom czynnika to także coraz mniej oleju, wobec tego nie tylko chłodzenie jest słabsze, ale grozi to też zatarciem i zniszczeniem kompresora.

Odgrzybianie parownika

Każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z systemami klimatyzacji, zwłaszcza w samochodach, zapewne zauważył, że zaniedbany układ – jeśli w ogóle działa – wydaje z siebie bardzo nieprzyjemne zapachy. Powodują to różne grzyby i bakterie, które mają na parowniku doskonałe warunki do rozwoju. Skrapla się bowiem na nim wilgoć z powietrza, tworząc kondensat, który spływa specjalną rurką, najczęściej do kanalizacji, lub na zewnątrz budynku. Według wskazań producenta, klimatyzatory LG powinny być odgrzybiane minimum raz do roku. Dzięki temu unikniemy przykrego zapachu wydostającego się z elementu chłodzącego.

Zarówno uzupełnianie czynnika, jak i odgrzybianie klimatyzacji powinni wykonywać profesjonalni technicy. Tylko oni mają dostęp do gazu, który wtłacza się w układ, wiedzą też ile powinno go tam być. Oprócz tego posiadają wymagane specyfiki do skutecznego odgrzybiania, ponieważ parownika nie wystarczy po prostu umyć płynem do mycia naczyń, by pozbyć się źródła przykrych zapachów, czyli grzybów i bakterii.

Kategorie: Instalacje

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany