Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Jak sama nazwa wskazuje, kominek wentylacyjny jest elementem całościowego systemu wentylacyjnego domu i służy do utrzymania właściwej cyrkulacji powietrza w jego wnętrzu. Najogólniej rzecz ujmując, służy do odprowadzania nadmiaru wilgoci, pary i zapachów z wnętrza pomieszczeń mieszkalnych na zewnątrz budynku.

W domach niewielkiej wielkości, w których wszystkie pomieszczenia podłączone są do centralnego komina, zwykle nie występuje potrzeba instalacji dodatkowych systemów wentylacyjnych tj. kominki wentylacyjne – nie mylić z kominkami odpowietrzającymi, które wykorzystywane są do odpowietrzania systemu kanalizacyjnego. Jednak w większych domach, gdzie niektóre pomieszczenia są technicznie odcięte od dostępu do centralnego komina wentylacyjnego, zwłaszcza gdy są to takie pomieszczenia jak łazienki czy kuchnie, instalacja dodatkowego systemu wentylacyjnego tj. kominek wentylacyjny jest po prostu koniecznością.

Kominki wentylacyjne
Kominki wentylacyjne

O konieczności montażu dodatkowych przewodów wentylacyjnych najczęściej przesądza projekt samego budynku. Aby sprawdzić, czy w danym domu potrzebna jest instalacja kominka lub kilku kominków wentylacyjnych, najlepiej zgłosić się o pomoc do fachowca. Będzie to pomocne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy usprawnić system wentylacji w starym budynku, gdzie dobudowana została łazienka lub jedno z pomieszczeń mieszkalnych zostało zaadoptowane do pełnienia funkcji łazienki. W przypadku nowych domów, wszystkie informacje na temat systemu wentylacji powinny znajdować się projekcie, a zatem nasz wybór zostanie ograniczony co najwyżej do tego, jakie kominki wentylacyjne będą pasowały do dachu i elewacji nowego domu.

Kominki wentylacyjne
Kominki wentylacyjne

Kominki wentylacyjne to integralna część systemu wentylacyjnego danego pomieszczenia. Najczęściej wykorzystuje się je do wentylowania takich pomieszczeń jak garaże, kuchnie i łazienki. W żadnym przypadku tego typu konstrukcje nie powinny być przeznaczone do odprowadzania dymu i spalin z kominków czy pieców grzewczych. Do tego celu zawsze potrzebna jest budowa klasycznego komina. Aktualnie na rynku znaleźć możemy dziesiątki różnych modeli kominków wentylacyjnych. Różnią się one od siebie nie tylko kształtem czy kolorem, ale także średnicą. Co bardzo ważne, kominki wentylacyjne nie powinny mieć mniejszej średnicy niż 150mm. Mała średnica kominka w znacznym stopniu ogranicza sprawność systemu wentylacji, a zatem cały system przestaje być funkcjonalnym.

Najważniejszą kwestią w przypadku kominków wentylacyjnych nie jest ich kształt czy wygląd zewnętrzny, ale wspomniana wcześniej średnica oraz sposób montażu. Kominek musi być zainstalowany na odpowiedniej wysokości, w innym przypadku wentylacja będzie działa nieefektywnie lub w ogóle. Przede wszystkim chodzi o to, aby kominek był instalowany u szczytu dachu, w okolicach kalenicy, a przynajmniej powyżej wysokości kilku pierwszych rzędów dachówek. Im niżej go zainstalujesz, tym większe ryzyko, że jego działanie będzie wyróżniało się minimalną efektywnością. Poza tym musisz jeszcze pamiętać o możliwym uszkodzeniu kominka w wyniku naturalnego osuwania się śniegu i lodu z dachu w czasie zimy/wiosny. Im wyżej znajduje się kominek, tym mniejsze ryzyko jego przypadkowego uszkodzenia. Ważną kwestią jest również wydolność podstawowego systemu wentylacyjnego domu. Taki system musi być właściwie zbilansowany, w innym przypadku instalacja kominka wentylacyjnego (stosunkowo krótkiego) zamiast oprowadzać powietrze na zewnątrz budynku, będzie je zasysała do wnętrza domu. W takiej sytuacji będziesz zmuszony albo podwyższyć wysokość kominka, albo będziesz zmuszony do instalacji dodatkowego wentylatora, który odwróci kierunek wentylacji, z grawitacyjnej zmieniając ją na mechaniczną.

Ofertę kominków wentylacyjnych można znaleźć w sklepie http://semifinland.pl/category/kominki-wentylacyjne.

Kategorie: Dom i Ogród, Slider

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany