Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Istnieje wiele typów narzędzi, które są potrzebne hydraulikowi. W tym miejscu szczególną funkcję pełnią klucze nastawne, które są przede wszystkim związane z naprawami hydraulicznymi, chociaż charakteryzują się znacznie szerszym zakresem zastosowań w zależności od typu, jakim dysponujemy.

Warto wiedzieć, do czego będzie mógł być wykorzystywany tego rodzaju sprzęt hydrauliczny. Najbardziej oczywistym aspektem budowy klucza nastawnego są jego szczęki, które są wyposażone w specjalny mechanizm, umożliwiający ich regulację. Dzięki temu możemy dowolnie zmniejszać albo zwiększać odstępy między pazurami tak, aby pasowały do nakrętek, śrub i rur o różnych średnicach. Jest to wszystko możliwe dzięki zastosowaniu koła śrubowego. Tego typu narzędzie jest również zaprojektowane do wykonywania zadań charakteryzujących się wyjątkową dokładnością. Tuż obok śruby służącej do regulacji szczęk znajduje się podziałka, dzięki której możemy wyregulować odstęp szczęk z dokładnością nawet do jednego milimetra. Odstęp standardowych szczęk klucza nasadkowego zwykle nie przekracza 1,7 cm.

Można jednak znaleźć modele o rozstawie równym 3,9 cm. Narzędzie to składa się z monolitycznego uchwytu i szczęki z ruchomą dolną częścią. Niektóre modele mają również zatrzask blokujący, który zapewnia większy komfort podczas pracy. Tego rodzaju przedmiot doskonale nadaje się do poluzowania śrub i nakrętek. Głównym problemem przy wyborze odpowiedniego klucza jest odstęp między szczękami. Najpopularniejszym typem są klucze hydrauliczne, które posiadają szczęki wyposażone w zęby, co zapobiega zsuwaniu się go z rur podczas wykonywania pracy hydraulicznej. Ich specjalny kształt pozwala również dopasowywać elementy w nieregularny sposób.

Ten typ regulowanego klucza służy do naprawy instalacji wodnych i gazowych, ale ma także szereg innych zastosowań. Na równi istotne w pracach hydraulicznych są klucze do rur. Funkcjonalna część szczęk wyposażona jest w małe zęby, które gwarantują stabilność podczas pracy ze śliskimi rurkami. Idealnie nadają się do przykręcania i odkręcania rur. To narzędzie można uzupełnić za pomocą kluczy do podnoszenia, które zwiększają siłę obrotową, co pozwala nam odkręcać także zablokowane rurki.

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany