Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Każdy kto buduje dom musi wybrać materiał jakim pokryje swój dach. W bardzo wielu przypadkach inwestorzy decydują się na wybór blachy. Trzeba jednak zdecydować jaką wybrać co niestety nie jest proste.

W stylu dachówki?

Możemy spotkać się z tak zwaną blachą dachówkową. Jest to blacha, która ma wyglądać jak dachówka. Zazwyczaj różnica pomiędzy blachą dachówkową, a prawdziwą dachówką jest widoczna. Nie jest jednak tak duża jak oszczędności. Niektórzy uważają również, że blacha dachówkowa jest ładniejsza od innego rodzaju jakim jest trapezowa blacha.

Blachy dachówkowe występują w bardzo wielu kolorach, podobnie zresztą jak konkurencyjne trapezowe. Dawniej blacha występowała głównie w kolorze brązowym bądź czerwonym, dziś jednak uległo to zmianie, dzięki czemu mamy sporą paletę kolorów do wyboru. Dach wykonany z blachy może być naprawdę piękny.

Tańsza trapezowa

Blacha trapezowa uważane jest przez większość osób za brzydszą. Nie jest rzeczywiście tak okazała jak jej konkurencja w kształcie dachówki, jednak według wielu opinii jest znacznie trwalsza. Jeśli przyjrzymy się wielu starym już domom i ich dachom to zauważymy, że mają one blachę trapezową. Czy to znaczy, że rzeczywiście jest ona trwalsza?

Dawniej stosowano tylko dachówkę lub właśnie blachę trapezową. Nie było jeszcze powszechnej blachy dachówkowej. Z tego też powodu na wielu starych domostwach zobaczymy trapezową blachę. Fakt, że ona nadal się na dachach tych domów znajduje świadczyć może o jej trwałości. Dziś coraz rzadziej wybiera się ten rodzaj blachy jednak jeśli patrzeć na cenę i wytrzymałość, to jest to na pewno jeden z lepszych wyborów.

Podobnie jak w przypadku blachy dachówkowej, trapezowa również posiada szeroką paletę barw. Nie ma więc większego problemu z wyborem upragnionego koloru. Czasami trzeba tylko trochę dłużej na blachę w danym kolorze zaczekać. Dawniej sprzedawano bardzo często blachę na dachy niemalowaną. Taką również można dziś wybrać jednak malowanie blachy samemu jest złym wyjściem. Kolor nie będzie tak trwały jak ten, który został nałożony podczas lakierowania u producenta blachy.

Która lepsza?

Gdyby nie było wyboru, to nie trzeba byłoby się zastanawiać nad tym, która blacha będzie lepsza. Blacha trapezowa czy dachówkowa. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach większość z nas patrzy na wygląd, a dopiero później na trwałość. Blachy trapezowe wydają się wytrzymalsze jednak patrząc na dzisiejsze technologie produkcyjne można mieć nadzieję, że konkurencyjne dachówkowe również nie będą im pod tym względem ustępować. Tak naprawdę wszystko okaże się za kilkanaście, kilkadziesiąt lat. To wtedy zobaczymy, który rodzaj blach przetrwał.

Wybór kolorów w obydwóch rodzajach blach jest podobny. Nie trzeba więc wybierać pomiędzy blachami z powodu barwy. Każdy powinien kierować się wyglądem, tym co mu się bardziej podoba. Dla jednych będzie to blacha trapezowa, dla innych dachówkowa. Jakość produkcji jest dziś na bardzo wysokim poziomie, więc każda powinna być trwała. Warto jedynie wybrać znanego i sprawdzonego producenta, który ma dobrej jakości blachę.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

Kategorie: Dom i Ogród

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany