Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Głównym celem domów energooszczędnych jest zmniejszenie ilości zużywanej przez nich energii, przede wszystkim tej przeznaczonej do ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej.

Często można spotkać się z przeświadczeniem, że dom energooszczędny to taki, który ma dobrze zaizolowane ściany i dach, a także okna wymienione na plastikowe. To duże uproszczenie tego tematu, ponieważ, rzeczywiście, takie działania zwiększają termoizolacyjność budynku, niemniej jednak nie przekładają się w tak dużym stopniu na niższe rachunki.

Jeżeli chce się zbudować prawdziwy dom energooszczędny, projekt tego rodzaju budynku musi być dopracowany w najdrobniejszych detalach – od bryły, przez właściwą termoizolację, a skończywszy na wentylacji.

 

Podstawowe zasady projektowania domów energooszczędnych:

  • wybranie właściwej działki, która pozwoli na zbudowanie domu w odpowiedniej orientacji – w kierunku południowym, by w ten sposób korzystać z naturalnego ciepła słońca
  • odpowiednia bryła, która powinna być jak najbardziej zwarta, bez dobudówek, co przekłada się na mniejsze straty ciepła
  • wyeliminowanie mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie budynek traci najwięcej energii cieplnej
  • zapewnienie optymalnej termoizolacyjności dla wszystkich przegród zewnętrznych
  • odpowiednia szczelność przegród – ścian, dachu, fundamentów, drzwi zewnętrznych, okien
  • właściwa wentylacja pozwalająca na odzyskanie ciepła z użyciem rekuperacji
  • możliwość wykorzystania energii odnawialnej, na przykład kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła

Wobec tego, jeżeli interesuje cię dom energooszczędny, projekt powinien być wykonany przez specjalistę w tej dziedzinie. Dzisiaj zainteresowanie domami tego rodzaju w Polsce cały czas rośnie, dlatego powstają firmy, które oferują zarówno usługi projektowe, jak i również budowę takich domów, na przykład Eco Ready House . Firma ta zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę w realizacji domów ekologicznych. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: ecoreadyhouse.pl.

Kategorie: Budowa i Remont

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany