Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Rolety zewnętrzne powoli stają się standardem nowoczesnego budownictwa. Podnoszą poziom prywatności, zapewniają doskonałą osłonę przed nadmiernym nasłonecznieniem w pomieszczeniach, chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zwiększają izolację akustyczną budynku. Producenci oferują jednak wiele różnych systemów. Jak wybrać idealne rolety do domu?

Jak zbudowane są rolety zewnętrzne?

Wszystkie systemy okiennych osłon zewnętrznych składają się z kilku podstawowych elementów. Podstawą jest obudowa rolety, którą tworzy skrzynka wraz z prowadnicami. System posiada także pancerz oraz napęd (manualny lub elektryczny). Pancerze mogą być wykonane z aluminium lub PVC. W skrzynkach rolety coraz częściej pojawiają się również moskitiery (siatki chroniące wnętrze przed insektami).

Rodzaje rolet zewnętrznych

Na rynku dostępne jest kilka różnych systemów zewnętrznych osłon okiennych. Najpopularniejsze są rolety:

  • naokienne
  • natynkowe
  • podtynkowe
  • typu RKS

Rolety naokienne posiadają obudowy wykonane z PVC. Na dole skrzynki (ewentualnie z tyłu) producenci umieszczają pokrywę rewizyjną. Skrzynkę nakłada się na okno i dopiero wtedy należy całość zamontować we wnęce okiennej. To oznacza, że ten system sprawdzi się na etapie tzw. „zamykania budynku” (montaż stolarki budowlanej – okien i drzwi). W przypadku remontów decyzję o zakupie takich rolet należy podjąć w momencie dobierania stolarki okiennej na wymianę.

Rolety natynkowe posiadają obudowę aluminiową oraz pokrywę rewizyjną z przodu skrzynki. Skrzynkę montuje się na murze budynku. Można również zamontować ją we wnęce okiennej, ale wymaga to ingerencji w światło okna. Takiej skrzynki nie można zabudować. Rolety natynkowe można zamontować w dowolnym momencie, dzięki czemu system doskonale sprawdza się podczas remontów.

Rolety podtynkowe posiadają obudowę aluminiową. Pokrywa rewizyjna jest umieszczona na dole skrzynki. Skrzynkę należy zamontować we wnęce nadproża (pod oknem), a następnie ją zabudować. Rolety tego typu sprawdzają się wyłącznie w nowych budynkach, ponieważ potrzebną wnękę należy umieścić już na planie budowlanym.

Rolety typu RKS posiadają obudowy ceramiczne bądź poliuretanowe wzmocnione drutem do zbrojeń. Pokrywa rewizyjna jest umieszczona na dole skrzynki, a skrzynkę należy zamontować w nadprożu okna. Całość trzeba całkowicie zabudować. Taki system można montować wyłącznie w nowym budownictwie.

Zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne pozwalają ograniczyć wnikanie promieni słonecznych do pomieszczeń. Warto podkreślić, że takie osłony odbijają promienie jeszcze przed szybą, dzięki czemu w lecie pomieszczenia nie nagrzewają się nadmiernie (rolety wewnętrzne wyłącznie osłaniają przed promieniami, ale nie chronią przed nagrzewaniem się wnętrz).

Montaż rolet zewnętrznych pozwala podnieść poziom termoizolacji budynku. Pomiędzy pancerzem rolet, a oknem wytwarza się tzw. poduszka powietrzna, która stanowi kolejną warstwę izolacji i chroni budynek przed niepotrzebnymi stratami ciepła. Koszty ogrzewania mogą, dzięki temu spaść nawet o 30% (okno przestaje być mostkiem termicznym).

Wyższy komfort i bezpieczeństwo

Rolety zewnętrzne stanowią również doskonałą osłonę przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Podnoszą one poczucie prywatności mieszkańców budynku, dzięki czemu zapewniają wyższy komfort. Dodatkowo stanowią barierę akustyczną dla hałasów dobiegających z zewnątrz.

Na parterze często są montowane rolety antywłamaniowe. Są to specjalne, wzmocnione konstrukcje, które utrudniają włamywaczom dostęp do budynku.

Artykuł przygotowany przez firmę Dopler z Częstochowy producenta zewnętrznych rolet okiennych.

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany