Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Dobry ogród to podstawa wizerunku zadbanego budynku. Poprawnie zaplanowany ogród powinien być miejscem relaksującym i przyciągającym spojrzenia gości, a także tworzyć piękny widok z okien domu.

Aranżacja przestrzeni

Aranżacja ogrodów powinna uwzględniać dużo wolnego miejsca, ponieważ łatwiej relaksować się tam, gdzie ilość przedmiotów nie przeszkadza. Dobrze przed pracą dokładnie rozplanować położenie poszczególnych elementów, aby mieć pewność, że na wszystko starczy miejsca. Warto też przykładać sporą wagę do kolorów. Ciepła kolorystyka  sprawdza się przy zbyt dużych ogrodach, pomaga nabrać im charakteru i przytulnego klimatu, takie barwy sprawdzą się również przy domach ze ścianami rustykalnymi, lub chropowatymi, a także przy elementach wystroju w starszym stylu. W przypadku mniejszych ogrodów błękity i inne chłodne barwy pomogą optycznie oddalić od siebie różne obiekty w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że barwy o chłodnej tonacji mogą wydać się wyblakłe, jeśli ustawimy je w pełnym słońcu. Dobrą koncepcją jest również zastosowanie bieli, aby rozjaśniać ciemniejsze zakamarki, takie jak altany i kąty ogrodu. Warto pamiętać, że nie tylko meble i ozdoby mogą być kolorowe, nie jest problemem znaleźć seledynowe choinki, czy pomarańczowe krzaki.

Projektowanie ogrodów powinno również obejmować ewentualne oczka wodne, lub skalniaki, trzeba tylko pamiętać, że oczka wodne są zarezerwowane raczej dla naprawdę sporych ogrodów. Natomiast decydując się na rabatę nie powinno się mieszać zbyt wielu wyrazistych barw, bo wywoła to niepotrzebny chaos.

Rośliny

Projektowanie ogrodów musi objąć także florę. Nawet mały ogród zmieści w sobie drzewko, czy krzak, należy tylko zwracać uwagę na rozmiar, aby nie zasadzić drzewa, które przytłoczy swoim rozmiarem, albo zupełnie zasłoni słońce. Warto brać pod uwagę to, że drzewa i inne obiekty mogą dawać dużo cienia w różnym miejscu w zależności od pory dnia i pory roku. Do małego ogrodu będą pasować drzewa takie jak sumak octowiec, czy grab pospolity, a także większość krzewów ogrodowych. Warto też zaznajomić się z małymi krzewami i krzewinkami, które nie wymagają złożonej pielęgnacji i mogą zastąpić trawnik w paru miejscach, oszczędzając właścicielom pracy przy koszeniu.

Meble

Warto wybrać styl, który najbardziej odpowiada domownikom, ponieważ w odróżnieniu od pokoi wewnątrz domu, ogród z założenia ma służyć do relaksu i zabawy wszystkich mieszkańców. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na jeden styl i przemyślenie oparcia wszystkich mebli o jeden kolor. Niezłą koncepcją jest też zdecydowanie się na altanę z wymurowanymi ławkami, zamiast krzesełek, które trzeba będzie chować.

Kategorie: Dom i Ogród

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany