Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Kocioł pelletowy to w dużej mierze zautomatyzowane, wygodne urządzenie, które jest przyjazne nie tylko środowisku, ale także domowemu budżetowi. Dlaczego warto wymienić piec węglowy na kocioł na pellet? Powodów jest mnóstwo!

Kocioł gazowy, kocioł na pellet, pompa ciepła czy piec węglowy – to tylko niektóre z dostępnych na rynku rozwiązań służących do ogrzewania domów. Niestety, nie wszystkie można zastosować we wszystkich warunkach. Każde z nich wiąże się też z nieco innym sposobem użytkowania, a także kosztami inwestycji i eksploatacji. Które z nich wybrać?

Kocioł pelletowy, pompa ciepła, piec węglowy – sposobów ogrzewania jest mnóstwo!

Nowe, rygorystyczne przepisy sprawiają, że coraz więcej osób szuka alternatywy dla nieekologicznych pieców zasypowych na węgiel nazywanych słusznie kopciuchami. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za smog, z którym zmagamy się co roku, przez niemal cały sezon grzewczy. To jednak nie jedyny minus tradycyjnych kotłów na węgiel. Kopciuchy pozbawione są kontroli spalania. Przy ich użytkowaniu istnieje ryzyko niekontrolowanego wzrostu temperatury po dorzuceniu opału oraz wychłodzenia pomieszczeń po wypaleniu się dawki paliwa. Ich obsługa wymaga też dużo czasu i energii. Ponadto węgiel nie sprzyja utrzymaniu porządku w kotłowni, a tradycyjne kotły są mocno uciążliwe w użytkowaniu.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku nowoczesnych urządzeń. Pompa ciepła jest zupełnie bezobsługowa jednak odstrasza koszt inwestycji. Z kolei na kondensacyjny kocioł gazowy mogą sobie pozwolić głównie osoby, których dom podłączony jest do sieci gazowej. Idealnym rozwiązaniem w tych przypadkach będzie właśnie kocioł na pellet!

Piec pelletowy – wygoda, ekologia i oszczędności w jednym!

Piec na pellet świetnie sprawdza się w przypadku osób, które szukają wygodnego i ekologicznego sposobu ogrzewania domu. Co ciekawe, kotły są nie tylko w dużej mierze zautomatyzowane dzięki czemu nie trzeba dokładać opału do kilka godzin. Mogą mieć także m.in. opcję automatycznego czyszczenia wymiennika oraz zdalnego sterowania!

Kocioł pelletowy to wysokosprawne urządzenie. Niewątpliwą zaletą pelletu jest przede wszystkim niewielka zawartość popiołu, która mieści się w przedziale od 0.3 do 1%! To oznacza, że z 1 tony spalonego pelletu pozostaje maksymalnie do 10 kg popiołu! W porównaniu ze spalaniem dobrej jakości eko-groszku jest to 12 razy mniej.

Także czyszczenie kotła pelletowego nie wymaga takiej pracy jak przy kotle na węgiel, ponieważ w wielu przypadkach może odbywać się automatycznie dzięki funkcji automatycznego czyszczenia wymiennika, co znacznie wydłuża żywotność kotła. Kotły na pellet z wygodnymi funkcjami dostępne są na https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html .

Kotły na pellet to wyższy standard użytkowania, a także wysoka sprawność. To jednak przede wszystkim rozwiązanie dużo tańsze w eksploatacji niż ogrzewanie elektryczne, olejowe czy gazowe.

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany