Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Domki letniskowe mają nieco inny charakter niż domy całoroczne. Nie muszą być ogrzewane, nie muszą mieć ciężkiej izolacji. Z punktu widzenia inwestora, często priorytetem w przypadku domków letniskowych jest to, aby wybudować domek letniskowy jak najtaniej i bez zbędnego poświęcania czasu na przygotowywania. Nie jest to bowiem główne miejsce naszego zamieszkiwania: będziemy spędzali w nim ewentualnie weekendy i wakacje. Na co zwrócić uwagę projektując domek letniskowy oraz jakie projekty domków letniskowych są najlepsze? Odpowiedzi na te pytania postaramy się dostarczyć poniżej.

Wbrew pozorom, nie budujemy domu letniskowego z myślą o spędzaniu w nim znacznej ilości czasu. Wyjeżdżamy na letni urlop na działce po to, aby leżeć na tarasie z książką, jeść śniadania na tarasie, spędzać czas ze znajomymi przy stole postawionym pod drzewem lub bawić się z dziećmi w basenie rozstawionym w ogrodzie. Domek letniskowy w praktyce jest traktowany jako noclegowisko oraz miejsce schronienia na czas, gdy zawieje wiatr lub zdarzy się deszcz podczas naszych letnich wakacji. W domku magazynujemy wszystkie potrzebne na działce sprzęty ochraniając je przed kradzieżą oraz przed zniszczeniem. Domek  letniskowy, o ile jest odpowiednio wyposażony, służy nam jako miejsce przygotowywania posiłków oraz odbywania codziennej toalety.

Aranżacja wnętrza domku

Z tych właśnie powodów najczęściej nie zależy nam na tym, aby domek letniskowy był duży. Wystarczający dla nas bywa zwykle fakt przebywania na łonie natury i obcowanie z tym, co znajduje się wokół domku. Najbardziej dogodne rozwiązanie w kwestii aranżacji przestrzeni wewnątrz to przede wszystkim pozostawienie otwartej przestrzeni: kuchnia otwarta na salon, pokoje wydzielone za pomocą słupów nośnych lub zupełnie otwarta przestrzeń z wydzieloną częścią sypialnianą na górze.


Domek letniskowy drewniany z podestem, fot. Ogrodosfera

Taras w domku letniskowym

Jednym z najważniejszych elementów składowych w projekcie domku letniskowego jest taras. Przeglądając projekty domków letniskowych, spróbujmy wyobrazić sobie, jak taki domek będzie wyglądał na naszej działce. O tym, czy taras będzie nasłoneczniony, czy raczej schowany w cieniu, będzie decydowało umiejscowienie domku na działce. Gdy działka, na której ma stanąć domek, jest pokaźnych rozmiarów, wówczas można pozwolić sobie na domek o dwóch tarasach: zlokalizowanych po obu stronach budynku. Domki letniskowe z dwoma tarasami lub z werandami zlokalizowanymi po każdej stronie budynku wydają się optycznie większe i bardziej przestronne. Najczęściej też wszelkiego rodzaju werandy i tarasy ulepszają estetyczny wymiar tego, jak prezentuje się domek na działce: wygląda po prostu lepiej i bardziej okazale, a zarazem bardziej przytulnie.


Tarasy i werandy zwykle zwiększają walory estetyczne gotowych domków letniskowych, fot. Ogrodosfera

Przestrzeń do przechowywania przedmiotów

O tym, jak będzie wyposażony domek, jaki projekt wybrać oraz jaka ma być wielkość budowli, powinny decydować nasze zwyczaje, wielkość naszej rodziny oraz sposób, w jaki spędzamy czas na działce. Już na etapie wyboru projektu pomyślmy o wszystkich przedmiotach, które będziemy chcieli przechowywać w domku i zdecydujmy, czy potrzebujemy domku podzielonego na część gospodarczą z pokaźnym miejscem do przechowywania i majsterkowania, czy może jednak zależy nam głównie na tym, aby domek letniskowy przybrał charakter domowy. W drugim przypadku za miejsce do przechowywania może wystarczyć niewielka wiata lub przybudówka zlokalizowana poza budynkiem. Przed wyborem domku letniskowego powinniśmy określić sposób, w jaki ma być podzielony na część gospodarczą i rekreacyjną


Na zdjęciu: domek Zawilec, podzielony na część mieszkalną i na przybudówkę pełniącą funkcje komórki. Fot. Ogrodosfera

Kominek w domku letniskowym

Kominek to rzecz szczególna w przypadku domków letniskowych: wyjeżdżając na działkę, zwykle oczekujemy większego komfortu niż na co dzień. Żywy ogień we wnętrzach natomiast bardzo szybko sprawia, że czujemy się we wnętrzu bardziej komfortowo i przytulnie. Dlatego kominki to bardzo ważny element wyposażenia domku letniskowego. Budowa kominka powinna być przed nas przewidziana jeszcze na etapie projektowania domku. Trzeba bowiem uwzględnić w jego konstrukcji budowę przewodu kominowego oraz wentylację. Kominek nie tylko podnosi walory estetyczne domku, ale też jego budowa ma wymiar czysto praktyczny: niewielkie pomieszczenie o drewnianych ścianach bardzo łatwo jest ogrzać właśnie ogniem z kominka.


Kominek znacząco podnosi komfort przebywania w domku letniskowym, fot. Ogrodosfera

Kupując domek letniskowy, zwróćmy uwagę na to, jakie jest jego wyposażenie, jak rozwiązano kwestię oświetlenia wnętrza oraz jak wygląda stan instalacji sanitarnych we wnętrzach. Kupując domek surowym przygotujmy się na to, że doposażenie go do stanu  używalności będzie kosztowało nas dodatkowe pieniądze.

Kategorie: Dom i Ogród

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany