Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Nowoczesna technologia w budownictwie skupiona jest przede wszystkim na zastosowaniu wysokiej jakości betonu. Hydratacja cementu pozwala na uzyskanie specyficznych właściwości dla tego materiału budowlanego. Obecnie na rynku dla konsumentów dostępne jest wiele rodzai betonu jak choćby beton odporny na ścieranie, ognioodporny, osłonowy czy nawet wodoszczelny. Czym dokładnie charakteryzuje się ten ostatni?

W jaki sposób jest uzyskiwany beton wodoszczelny?

Zwykły beton uzyskujemy dzięki procesowi wiązania i stwardnienia mieszanki betonowej. Aby otrzymać wodoszczelny beton należy dodać do mieszanki betonowej odpowiednią ilość dodatków oraz domieszek, które zapewniają materiałowi tego rodzaju właściwości. Mieszanka betonowa składa się z 20% dodatków oraz z ewentualnie 5% domieszek względem masy spoiwa. Reszta masy spoiwa to cement, woda oraz kruszywa. Kruszywa można podzielić na naturalne jak choćby żwir oraz sztuczne jak keramzyt.

Te rodzaje betonów, które określane są jako wysokowartościowe w większości są również wodoszczelne. Aby uzyskać wodoszczelne właściwości, producent musi dobrać odpowiednie składniki mieszanki betonowej, a także zadbać o odpowiednio niską porowatość struktury betonu. Cena betonu charakteryzującego się wodoszczelnymi właściwościami jest znacznie wyższa od betonu zwykłego ze względu na dodatkowe składniki potrzebne do uzyskania mieszanki betonowej.

Wodoszczelny beton jest stosowany w przypadkach gdzie położony jest nacisk na szczelność danej konstrukcji jak na przykład w budowlach znajdujących się poniżej poziomu wody, jak choćby zbiorniki wodne. Warto również pamiętać o zalecanej czternastodniowej pielęgnacji, którą należy zastosować z powodu rys skurczowych jakie mogą pojawić się na powierzchni betonu wodoszczelnego. Takie zjawisko zachodzi podczas dojrzewania materiału, podczas utraty wody oraz wydzielania ciepła hydratacji.

Na co należy zwrócić uwagę używając betonu wodoszczelnego?

Wodoszczelny beton, jak sama nazwa wskazuje, służy do odizolowania wilgoci. Aby cel został zrealizowany, należy pamiętać o kilku zasadach, które są niezbędne podczas zastosowania betonu wodoszczelnego. Po pierwsze trzeba ściśle kierować się wskazówkami, które określa producent. Kolejnym ważnym elementem jest jakość betonu. Aby mieć pewność, że wybrany beton wodoszczelny jest wysokiej jakości warto sprawdzić czy spełnia wymagania Europejskie EN 934-2:2001 jako domieszka wodoodporna wg tabeli 9. Istotne są również wymagania higieniczne PHZ.

Dopiero gdy zapoznamy się ze szczegółową specyfikacją danego produktu możemy mieć pewność, że wybrany beton spełni nasze oczekiwania. Nie warto sugerować się najniższą ceną, ponieważ może to mieć odzwierciedlenie w niskiej jakości materiału.

Kategorie: Budowa i Remont

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany