Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Każdy przedmiot, nieruchomość i maszyna się zużywa, niszczy i z czasem wymaga remontu lub wymiany. Podobnie jest w przypadku dachów. Kluczem do długiego użytkowania tego elementu jest odpowiednia konserwacja dachów z papy i blachy lub innych materiałów. Dzięki właściwemu dbaniu o dach można uniknąć konieczności wymiany go na nowy. Zadbany dach posłuży dłużej, a w razie awarii łatwiej go naprawić.

Kiedy trzeba wymienić dach?

Są sytuację, kiedy dach bez wątpienia wymaga wymiany. Nie wiąże się to wówczas ze względami estetycznymi, ale stanem jego konstrukcji i pokrycia. Zdecydowanie dach trzeba wymienić wówczas, kiedy więźba dachowa grozi zapadnięciem się lub już zapada. Poważne uszkodzenia także powinny skłonić to rozważenia tej ewentualności. Kolejnym objawem, który może zwiastować wymianę dachu, jest uszkodzone, zniszczone i dziurawe odeskowanie dachu. Następnie pod lupę należy wziąć pokrycie dachowe. Dziury w blasze lub purchle na powierzchni papy kwalifikują pokrycie dachowe do wymiany. Jednak bezapelacyjnym argumentem do wymiany dachu będą poważne uszkodzenia w konstrukcji oraz ubytki powodujące przeciekanie i szybkie niszczenie dachu.

Kiedy można darować sobie wymianę dachu i skupić się na remoncie?

Remont dachu będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli ubytki w poszczególnych elementach dachu są niewielkie. Mianowicie konstrukcja dachu nie jest naruszona i zgodnie z oceną wytrzyma przynajmniej kilka kolejnych lat. Odeskowanie dachu także powinno być nietknięte. Oczywiście mogą być miejsca, gdzie trzeba wzmocnić deskę lub wymienić ją na nową. Jednak powinien być to raczej wyjątek niż reguła dotycząca całego dachu. Elementem dachu, który „może sobie pozwolić” na najgorszą kondycję jest pokrycie. W końcu to ono jest najbardziej narażone na szkodliwe warunki. Struktura pokrycia nie powinna mieć wielkich ubytków. Powinny być one możliwe do załatania kolejną warstwą papy, elementami blachy lub warstwą hydronylonu. W razie wątpliwości na temat stanu dachu zawsze można poradzić się w tej kwestii fachowca.

Konserwacja dachów z papy i blachy? Tylko z prepatarem Hydronylon!

Kategorie: Budowa i Remont

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany