Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Bakterie typu Legionella są powszechne w środowisku człowieka, występują także w wodzie. Należy wiedzieć, że intensywny wzrost tych bakterii w wodzie pitnej może stworzyć poważne zagrożenie dla zdrowia osób, które z niej korzystają. Z tego też względu wykonuje się szereg badań pod względem obecności tej bakterii a także stosuje się odpowiednie urządzenia wodne pozwalające na zwalczanie jej. Usuwanie legionell stało się celem wielu firm, które oferują swoje urządzenia i usługi, obiecując poprawę jakości wody pitnej.

Magnetyzer wody – co to takiego?

W związku z rosnącą świadomością ludzi na temat bakterii występujących w wodzie pitnej, coraz większą popularnością cieszą się magnetyzery wody. Jest to urządzenie do usuwania kamienia kotłowego na wewnętrznej powierzchni rur, armatury i innych urządzeń instalacji wodnej. Istotnym jest, że zastosowanie magnetyzera wody w żaden sposób nie zmienia się jej składu chemicznego ani właściwości chemicznych. Węglany, które występują w wodzie pitnej, nadal w niej są, choć magnetyzer powoduje, że przybierają postać mulistych osadów zamiast osadzania się na ściankach instalacji w postaci kamienia kotłowego. Z tego też względu oprócz magnetyzera należały stosować filtry magnetyczne oraz odmulacze, których zadaniem jest zatrzymanie szlamu krążącego w rurociągach. Magnetyzery dość rzadko stosuje się w budynkach mieszkalnych, gdzie większą popularnością cieszą się stacje uzdatniania wody. Stosowane są natomiast w instalacjach przemysłowych.

Co daje magnetyzer?

Przede wszystkim magnetyzery w znaczący sposób przedłużają żywotność  instalacji wodociągowej i grzewczej a tym samym ograniczają koszty związane z serwisowaniem podgrzewaczy wody czy urządzeń AGD, które są wrażliwe na osadzanie się kamienia. Okazuje się, że instalacje, gdzie występuje problem kamienia kotłowego charakteryzują się mniejszą drożnością rur, co wpływa na zwiększenie energii potrzebnej na tłoczenie wody. Ponadto kamień kotłowy często jest przyczyną przegrzewania urządzeń i ich częstych awarii.

Bardzo istotny jest również pozytywny wpływ na zdrowie, gdyż picie jonizowanej wody jest korzystne dla utrzymania właściwego pH w organizmie oraz chroni przed czynnikami powodującymi alergie.

Zasada działania magnetyzera

Trzeba pamiętać, że woda, jaka jest dostarczana do gospodarstw domowych, ma w sobie wiele różnych substancji mineralnych. Najpowszechniejszym i najmniej korzystnym jest fakt, że sole krystalizują się, co skutkuje tworzeniem się wewnątrz instalacji osadu nazywanego kamieniem kotłowym. Odpowiednio ukierunkowane pole magnetyczne ma za zadanie zmienić właściwości fizyczne wody, nie zmieniając jej składu chemicznego. Poprawiając właściwości nie dopuszcza do wytrącania się kamienia i powoduje wypłukiwanie osadów, które już powstały. Dodatkowo poddanie wody działaniu pola magnetycznego skutkuje zmniejszeniem napięć powierzchniowych dzięki czemu poprawie ulegają właściwości myjące.

Najpopularniejszy magnetyzer składa się z cylindrycznego korpusu, gdzie umieszczone są magnesy stałe w taki sposób, że przepływająca przez urządzenie ciesz przecina prostopadle linie sił pola magnetycznego. Dzięki temu sole magnezu, itp. wytrącają się do postaci drobnokrystalicznego mułki, który nie wiąże się w spoiste warstwy na ściankach przewodów.

Z pewnością zastosowanie magnetyzera ma korzystny wpływ na jakość wody, co następnie przekłada się na żywotność urządzeń a także na nasze zdrowie. Dzięki niewielkiemu urządzeniu można w znaczący sposób podnieść komfort swojego życia a przy okazji zaoszczędzić niemałe sumy pieniędzy, które wydaje się na regularne serwisowanie urządzeń AGD, itp.

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany