Panorama Budowlana

Magazyn Budowlany

Trawersy (belki trawersowe) to poprzeczne belki, które oferują kilka punktów podniesienia. Stanowią one nieodłączony element urządzeń podnoszących. Stosowane są przy podnoszeniu i transporcie elementów ciężkich i długich. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie w czasie transportu jeden element wymaga zastosowania kilku punktów podwieszenia o rozstawie, który nie pozwala na zastosowanie tylko zawiesi wielocięgnowych. Trawersy występują w wielu wariantach m.in. nieprzestawne bez możliwości regulacji rozstawu, przestawne z możliwością regulacji rozstawu czy przeznaczone do wózków widłowych.

Kiedy konieczne jest zastosowanie trawersów?

Trawersy to popularne urządzenia chwytające. Mają kształt belki nośnej, której wielkość i inne parametry należy dostosować do przenoszonego docelowo ładunku. Trawersy wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie nie można sięgnąć po klasyczne zawiesia wielocięgnowe. Sprawdzają się przy transporcie długich i cienkich blach oraz prętów, ładunków niewymiarowych, ładunków o masie przekraczającej udźwig pojedynczej dźwignicy czy kilku ładunków o masie, które przekracza udźwig dźwignicy.

Trawersy specjalistyczne

Trawersy specjalistyczne wykorzystywane są w tych procesach, w których konieczne jest przemieszczanie i transportowanie ładunków posiadających nietypowe kształty lub w warunkach szczególnych. W konstrukcji tego typu osprzętu stosowane są elementy ruchome lub napęd elektryczny. Obecnie niczym szczególnym nie jest tworzenie trawersów specjalistycznych według indywidualnych projektów, biorąc pod uwagę konkretne parametry. Można wówczas zwrócić uwagę na wielkość ładunku oraz to, jakie działanie będzie wykonywanie w czasie przenoszenia towaru z miejsca na miejsce.

Rodzaje trawersów specjalistycznych

Gama dostępnych na rynku trawersów specjalistycznych jest bardzo szeroka. Do tej grupy zalicza się m.in. trawersy z różnią liczbą cięgien, trawersy wykonane ze stopu stali i ocynkowane, trawersy pozwalające na obracanie ładunku w kierunku poziomym i pionowym, trawersy do worków big-bag, trawersy do stropów typu filigran czy trawersy wyposażone w czujniki wykrywania ładunku.

Zadaniem trawersów specjalistycznych jest umożliwienie bezpiecznego podnoszenia i transportowania ładunków o znacznej masie i nietypowych gabarytach. Przykładowo trawersy przeznaczone do transportowania wirników turbiny posiadają automatyczny mechanizm poziomowania i wyważania ładunku. Z kolei te przeznaczone do transportu kręgów stalowych umożliwiają podnoszenie i obracanie kręgami w zakresie do 180 stopni.

Kategorie: Pozostałe

Napisz komentarz


  • Panorama Budowlana
    Magazyn Budowlany